Bboys in be tara rararararararararararararararararararrirrir Met al die doordeweekse wedstrijden is het tegenwoordig een hele toer om de zondagmiddag zinvol te besteden. Op zondag 29 april is dat echter niet moeilijk. Het is de dag van de Old Firm, de clash tussen Rangers en Celtic. Al vier keer eerder dit kruisten de beide Schotse grootmachten de degens, drie keer voor de competitie en één keer voor de FA-cup. Alleen de competitiewedstrijd op Ibrox, de thuishaven van Rangers, eindigde in een overwinning voor de Rangers; verder bleven de 'Bhoys' aan de winnende hand. Ondanks dat er niets meer op het spel staat in de Schotse Premier League, Celtic is de week daarvoor al kampioen geworden, blijft het een wedstrijd waar miljoenen supporters in de hele wereld naar uitkijken. Zo ook in Amsterdam, waar diverse Ierse pubs volstromen met blauw-witte maar vooral groen-witte fans. Eén van die pubs is de Tara, gelegen aan het Rokin, waar voor een wedstrijd van enige importantie een groot tv-scherm uit het plafond wordt getrokken en verder op een tiental tv's van gewoon formaat de wedstrijd kan worden gevolgd. Ian Ik ben aan de late kant, want de wedstrijd is al begonnen. Ik heb afgesproken om Ian te ontmoeten. Ian is een Engelse Tottenham- supporter die tijdens de paar jaar dat hij in Nederland werkte een fanatieke Ajax-fan is geworden. Twee jaar geleden organiseerde hij zelfs voetbaltrips voor Ajax-supporters naar Tottenham. Vorig jaar verkaste zijn werkgever echter naar Glasgow en verhuisde Ian naar de stad aan de Clyde, waar hij Celtic als zijn favoriete club adopteerde. Het is gigantisch druk in de Tara. Ik loop de diverse lounges door, de Tara bestaat uit vijf gescheiden ruimtes, en vind Ian uiteindelijk achterin de grote lounge. Hier zitten ongeveer vijftig aan de uitdossing herkenbare Celtic-fans. Een paar casual geklede Schotten blijken Rangers-fans te zijn. Ondanks dat ze niet bepaald vriendelijk tegen elkaar zijn, over en weer worden de nodige schimpscheuten uitgedeeld, accepteren ze elkaars aanwezig heid. Celtic speelt in de 1e helft iets beter dan Rangers, maar de weinige kansen worden broederlijk verdeeld. Hoewel de wedstrijd niet groots is, voel je er een bepaalde spanning vanuit gaan. De supporters in de Tara zijn nerveus en daardoor ongekend rustig. Gezongen wordt er niet. Nu is het ook niet gebruikelijk dat er in de Tara wordt gezongen. Een paar jaar terug was er een avond dat er zowel een wedstrijd van Celtic als van Arsenal werd uitgezonden. Opkomend gezang van Celtic-fans werd toen door het barpersoneel in de kiem gesmoord, omdat ze bang waren dat de aanwezige Arsenal-fans dit niet zouden pikken. Je moet daarbij weten dat een groot deel van de door Celtic-supporters gezongen liederen 'rebelsongs' zijn, die een nogal anti-Engelse politieke lading in zich herbergen. Corky In de rust strek ik even mijn benen en loop in de drukte mijn goede vriend Corky tegen het lijf. Corky is een fanatieke Celtic-supporter uit Glasgow, die vrijwel geen wedstrijd overslaat. Dit weekend heeft hij echter gekozen om in Amsterdam weer eens een Koninginnedag mee te maken, het Utopia voor een aan drank verknochte Schot. Afgelopen vrijdag was hij al, in kilt naar Ajax-NAC geweest. Hij verbaasde zich daar over de positieve reacties op zijn traditionele Schotse kleding en sloot die avond Ajax definitief in zijn hart. Tijdens Ajax- NAC ontmoette hij drie andere Schotse Celtic/Ajax-fans, die deze middag ook naar de Tara zijn gekomen. In de 2e helft sluit ik me bij Corky en zijn maatjes aan. Celtic wordt steeds beter en de Celtic-supporters, de 'Bhoys', om mij heen steeds rumoeriger. Corky toont zijn vriendschap aan mij door op een rustig moment keihard 'You german bastard'door de Tara te schreeu wen als de duitse Rangers-speler jorg albertz door het beeld schuift. Hij kent mijn gloeiende hekel ten opzichte van onze oosterburen en neemt mijn gelukzalige blik als een drug in zich op.

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 24