SAFESTANDING De terugkeer van de staantribune! k ï!- J L .li- ia In Engeland is een brede beweging van voetbalsupporters op gang gekomen die pleit voor terugkeer van de staantribunes. Zoals bekend werden deze na het Taylor-rapport in 1986 in de ban gedaan. Clubs werden gedwon gen kostbare investerin gen te plegen om hun onderkomen om te bouwen tot een superveilig all-seated stadion. Dat veiligheid een betrekke lijk begrip is toont de ramp in het Accra Sports nemen in duitsland, waar in alle stadions (op één na) nog staanplaatsen te vinden zijn. Men was enerzijds wildenthousiast over de in het volksparkstadion in hamburg gebruikte combi stoeltjes, waardoor een zittribune in een 'handomdraai' kan worden omgetoverd in een staantribune. Anderzijds werd benadrukt dat het om 'historische redenen' niet wenselijk is dat, juist nu de veiligheid in de engelse stadions optimaal is, weer te gaan verbouwen om staantribunes mogelijk te maken. Deze uitspraak van FLA-voorzitter Smith heeft bij de voorstanders van een open discussie veel kwaad bloed gezet. Diverse parlementsleden verwijten hem dat hij de deur al bij voorbaat in Stadium aan. In dit geheel uit zitplaatsen bestaande stadion vielen onlangs meer dan 120 slachtoffers te betreuren. Met de staanplaatsen verdween ook de sfeer uit veel voetbalstadions, de Arena vormt hierbij beslist geen uitzondering. Safe Standing propageert de terugkeer van veilige staantribunes en stelt dat supporters zelf de keus moeten kunnen maken tussen staan of zitten. Ook zijn de technische mogelijkheden, die een veilige staantribune kunnen waarbor gen, aanzienlijk verbeterd in vergelijking met de tijd waarin het Taylor-rapport werd geschreven. De situatie bij Manchester United, waar de club zelfs dreigt om hele vakken te sluiten omdat supporters te vaak opstaan, tekent de beladen heid van de kwestie. De campagne trekt veel aandacht van de media, fanzines en supporters uit alle Engelse divisies. Een enquête over dit onderwerp resulteerde in maar liefst 900.000 reacties, waarvan 91% aangaf voor terugkeer van veilige staantribunes te zijn. Cijfers die kennelijk ook indruk hebben gemaakt op de minister van Sport, Kate Hoey. Zij is inmiddels van mening dat er een open debat gevoerd moet worden waarin alle vorens en tegens de revue moeten passeren. De verzuchting van een fanatieke United-fan is dan ook uit het hart gegrepen: "I want to stand on the Stretford End terrace again and scream for my team like I did back in the 70's". Of dit ook werkelijk gaat gebeuren valt nog te bezien. Een delegatie van de engelse Football Licensing Authority (FLA) ging poolshoogte het slot gooit. Wie de quotes op www.safestan- ding.com leest, krijgt de indruk dat de kwestie inmiddels al is verwor den tot een politiek steekspel. Ondanks het enorme succes van de campagne blijft het dus afwachten. Een terugkeer van de staantribune in de Nederlandse stadions lijkt niet in zicht. In de eerste plaats ontbeert Nederland de engelse supporterscultuur. Slechts een minderheid van de stadionbezoe kers zal zich willen inzetten voor een Safe Standing campagne. Ten tweede (en dat is een veel groter struikelblok) verschilt de situatie hier ook van die in duitsland. Daar overheerst nog de vereniging als organisa tievorm, terwijl in Nederland de meeste clubs privé-eigendom zijn. Hier moet geld verdient worden (een zitplaats levert tenslotte meer op dan een staanplaats), waar in duitsland het voetbal nog voorop staat. Toch moet het mogelijk zijn. Het volksparkstadion is wat dat betreft een prachtig voorbeeld van hoe de Arena er ook uit zou kunnen zien. 22 www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 36

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 22