Sunrise tot aanzienlijke problemen zal leiden. Zuid-zijde Arena volledig bezet? In de vele gesprekken is door de gemeente, waaronder voor het gemak ook de dienst Ruimtelijke Ordening wordt geschaard, duidelijk gesteld dat alle locaties aan de Zuid-zijde van de Arena (de Arena Boulevard) zijn vergeven. Wat schetst onze verbazing toen enkele weken geleden bekend werd dat naast de Heineken Music Hall het Grace Theater haar deuren zal openen. Het volslagen onbekende bedrijf Maaster Theater Productions heeft het voor elkaar weten te krijgen om voor drie jaar te mogen beschikken over een kavel van maar liefst 7836m2. Het betreft hier een tijdelijke locatie voor een tijdelijk theater. Een curieuze zaak, want voor een eveneens tijdelijk supportershome van "slechts" 1100m2 is in de directe omgeving van de Arena geen grond te vinden. Direct betrokkene Alberti Entertainment roemt de medewerking van de gemeente. De deal is in minder dan zes maanden beklonken, terwijl supporters al bijna een jaar van dezelfde gemeente te horen krijgen dat er geen centimeter vrje ruimte aan de Zuid-zijde is te vinden. Het valt niet mee de ware achtergrond hiervan te ontrafelen. Duidelijk wordt dat het Stadsdeel Zuid-Oost er belang bij heeft om in de avonduren meer levendigheid op de Arena Boulevard te creëren. Niet alleen moet de "gewone burger" zich veilig genoeg voelen om zich over straat te begeven, ook een positief imago is van levensbe lang voor toekomstige investeerders in het gebied. De prestigieuze Arena Boulevard met zijn megawinkels en uitgaansgelegenheden moet koste wat het kost een succes worden en een supportershome zal daar in de ogen van de bestuurders ongetwijfeld wat minder in passen dan een Heineken Music Hall. Onze achterdocht is gewekt en we proberen het huurcontract van de grond te achterhalen. Opvallend is dat alle betrokkenen, waaronder het Grondbedrijf, zich hullen in stilzwijgen. Subsidie Eerder werd al duidelijk dat de gemeente er niet over piekert om een supportershome in financiële zin te ondersteunen met subsidie. De beursgeno teerde onderneming Ajax wordt geacht zelf een oplossing te vinden voor een goede verstandhou ding met de supporters. Meer dan de jaarlijkse bijdrage van ruim een ton voor het supporterspro ject van de stichting Axios zit er daarom niet in. Het neemt niet weg dat het interessant is om vast te stellen wat de gemeente dan wel subsidieert in het supercommerciële Arena-gebied. Komt de Pakistaanse eigenaar Chedi van Sunrise wel in aanmerking voor subsidie, direct of indirect bijvoorbeeld door een schappelijke huurprjs van de grond? En kan de tijdelijke verhuur aan Maaster Theater Productions ook niet tegen een aantrekkelijke prijs tot stand zjn gekomen, gezien het commerciële belang van een veilige Arena Boulevard? We kunnen ons niet aan de indruk ontrekken dat er met verschillende maten wordt gemeten. Hoe valt het te verklaren dat de gemeenteraad op 21 februari 2001 heeft besloten dat er toiletvoorzie ningen in de kelder bij de Febo en in de tweede kiosk (beiden aan de Zuid-zjde) moeten worden aangebracht. De kosten bedragen maar liefst 1.031.000, dat ten laste zal komen van het Fonds voor bedrijfsgebieden. Wet openbaarheid van bestuur De enige manier om zicht te krijgen op de dubbele en mogelijk driedubbele agenda's van de betrokkenen is om de bij de gemeentelijke overheid openbaarheid te eisen van een aantal dossiers. De Wet openbaarheid van bestuur geeft wellicht een handvat om de noodzakelijke informatie daadwerkelijk boven water te krijgen. De redactie heeft inmiddels een formeel verzoek ingediend om inzage te krijgen in de huurover eenkomsten met Sunrise en Maaster Theater, de beleidsuitgangspunten voor de inrichting van het Arena-gebied, alle door de gemeente verstrekte subsidiegelden aan culturele instellingen in Zuid Oost en last-but-not-least het complete dossier over het onderwerp "Supportershome". Zoals viel te verwachten heeft de gemeente niet binnen de wetteljke maximumtermijn van veertien dagen gereageerd. Dit kan als een fictieve weigering worden beschouwd zodat we een (weglaten) op het pad van de bezwaarschriftprocedure zijn beland. Tenslotte Wie er na vijf dozen aspirine toch in slaagt een Ludlum-boek uit te lezen zal tot de ontdekking komen dat het op het laatste moment vaak toch nog goed afloopt. Voor wat het supportershome betreft zijn we inmiddels ook beland bj de laatste pagina's van het boek. De laatste strohalm voor supporters is een extra sub-driehoeksoverleg dat na afloop van de wedstrjd Ajax - psv wordt gehouden. Het enige gespreksonderwerp zal hierbij zijn: het definitief vaststellen van de locatie van een honk. Arie van Eijden blijft positief en stelt dat koste wat het kost het home bij de start van het komende seizoen geopend moet zjn. De strekking van het verhaal mag duidelijk zjn: het wordt de komende dagen erop of eronder! de ajax ster nr. 35 www.deajaxster.nl 5

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 5