F-side op bezoek bij Sonja at- I --i i r J AjkL- t1 wi"iu»irr imiM Kb piir hi Karl Lr «4 Cm- steeds meer aandacht. Geen enkele Ajacled heeft zelfs maar het flauwste benu1 otct de eigen rol in de actie. Het is duidehjk dat de groep naar binnen wil dringen, maar over het vervolg tast iedereen in het duister, laat staan dat er een supporter is met een kant en klaar uitgetypte verklaring vo°r het Nederlandse volk op zak. Dan is het tijd om te vertrekken en de groepen die oogcontact hebben zetten zich in beweging. Zo'n man of honderd trekt in een lang lint over de Dam op weg naar de studio. Sjaals en bivakmutr sen worden over het gezicht getrokken en in rap tempo trekt de meute door de smalle straat Nes. In de directe omgeving van de Brakke Grond wijst niets op een valstrik van de politie, alles straalt een serene rust uit. De eerste veertig supporters dringen met veel kabaal naar binnen maar hebben, klein detail, geen flauw benul in welke ruimte de uitzending plaatsvindt. Dan gaat het snel, want ook de sloperssectie van de F-Side is gearriveerd en begint in het wilde weg met vernielingen. Voor de ogen van het verbijsterde personeel en toevallige passanten breekt een ware geweldsorgie uit. De F-Siders trekken tafels omver, kieperen plantenbakken om en slaan de vitrines in. Er komt een rookbom tot ontploffing. In enkele seconden wordt voor duizenden gulden schade aangericht. Een F-Sider wordt getroffen door een zware vuilnisbak, de ajax ster nr. 35 loopt een gapende wond op en gaat gestrekt. Een aantal grote sier- parasollen wordt uit de houders gelicht en in het wilde weg naar voren gegooid. Ze zeilen als ongeleide projectielen door het vertrek en belanden op de hoofden van de voorhoede van actievoerders. Door de voltref fers vallen zij struikelend op de grond. Het glasgerinkel en lawaai alarmeert het bewakings personeel en miljoenen televisiekijkers zien een brandweerman door het beeld rennen op weg naar de uitgang om supporters uit de studio weg te houden. De uitzending gaat door en het geschrokken publiek beseft nauwelijks wat er aan de hand is. Terwijl de achterhoede nog buiten staat, probeert een eerste groep supporters al weg te komen uit de chaos, intussen nog de laatste vernielingen aanrichtend. Niet veel later volgt de rest van de meute. Rennend maakt men zich in allerlei richtingen uit de voeten. Op de scanner valt te beluisteren dat er groot alarm is geslagen. Even later zijn de eerste sirene's hoorbaar. Het is te laat, de opgetrommelde politie weet geen enkele supporter te arresteren en kan niet meer doen dan het opnemen van de schade. Opnieuw komt een enorm media-spektakel op gang, waarmee de publicitaire tussenstand met de Utrechters weer gelijk wordt getrokken. Een schrale troost, want het onder de aandacht brengen van het vaak schandalige politieoptre den is op een complete mislukking uitgelopen. Het tegendeel is zelfs het geval, alle vooroorde len tegen supporters zijn door de gewelddadige actie bevestigd. Daar kan de namens de F-Side geschreven excuusbrief aan Sonja Barend niets meer aan veranderen. Het inmiddels ter ziele gegane communistische dagblad "De Waarheid" sloot de volgende dag een lang interview met enkele F-Siders als volgt af: Uit het gesprek met de Ajacieden komt een somber beeld tevoorschijn: Je bent Ajax-suppor- ter en jong. Je hebt weinig geld en je staat op de staantribune en je reist met de trein. Bij uitwedstrijden wordt "Jood" tegen je geroepen, je wordt als vee in en uit de treinen en stadions gedreven, de politie heeft je vogelvrij verklaard. Een duidelijker verklaring voor de voetbalrellen is er niet: "Als je in elkaar gebeukt wordt door de politie, dan sloop je iets om het af te reageren". De pui van de Brakke Grond toont de sporen van deze machteloosheid.

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 55