De tweede Bundesliga FC Sankt Pauli Deel 5: Voetbal in de marge - belicht door Mr. Ed Ad van Eunen "No one likes us, we don't care!" In deze DAS-serie wordt een aantal clubs belicht die om de één of andere reden altijd in de schaduw zijn blijven staan van andere verenigingen. In deel 5 staat één van de meest gerenommeerde clubs van duitsland centraal: het bruinwit gestreepte FC Sankt Pauli. Opgericht in 1910 ligt deze links-radicale volksclub pal achter de Reeperbahn, de rosse buurt van Hamburg. Met veruit de kleinste begroting van het gehele Duitse betaalde voetbal zorgt Sankt Pauli dit seizoen voor een daverende verrassing. Het draait boven in de Tweede Bundesliga mee, daar waar een divisie hoger de gehate stadgenoot Hamburger SV op degraderen staat. Hieronder het relaas van een memorabel voetbalweekendje in een links bolwerk waar Ajax best wel eens haar licht zou kunnen opsteken aangaande het supportersbeleid. Van alle voetbalbolwerken die er ten oosten van de Nederlandse grens zijn, heeft Sankt Pauli toch wel een reputatie die lichtelijk afwijkt van de meeste andere clubs. De eerste gedachten die bij me opkwamen toen ik aan deze club dacht, waren toch wel begrippen als radicaal, ruig, fanatiek en de rosse buurt. Misschien komt het door ligging van de club, door het kleine stadionnetje met vrijwel louter staanplaatsen of door haar logo: een onvervalste doodskop. In ieder geval is Sankt Pauli een club die afwijkt van alle andere. Je voelt je er thuis of je hebt er een gruwelijke hekel aan. Veel andere keuzes zijn er niet. profiteren in de vorm van goedkoper bier en korting op de speciale evenementen. De 'Jolly Roger' ligt op vijf minuten loopafstand van de thuishaven 'Millerntor', dat saillant genoeg tot aan 1997 naar voormalig president en NSDAP- lid Willem Koch was genoemd. Nieuwsgierig, maar verder geheel blanco zijn wij op weg naar Hamburg gegaan. Het belangrijke subtopduel Sankt Pauli - MSV Duisburg staat op het programma. Slechts gewapend met een Ajax-sjaal stap ik rond middernacht het Hol van de Leeuw binnen. Via mail zijn er de week voorafgaand aan de trip contacten gelegd met enige fanatieke supporters: Heiko, de beheer der van het kaartjescentrum 'Fanladen' en enige redactiemedewerkers van fanzine 'Der Ubersteiger' (oplage 3000 stuks, 6 maal per jaar). Met hen is afgesproken om elkaar te ontmoeten in het door de overheid gesubsidieerde supportershome "der Jolly Roger". Om in aanmerking te komen voor overheids subsidie hebben de fans zich onder de naam 'Ballkult e.v.' ingeschreven als een culturele vereniging en organiseert het regelmatig drukbezochte concerten en video-avonden. Supporters kunnen lid worden voor 10 DM per maand en Vastspijkeren Ajax-sjaal in Jolly Roger 44 www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 35

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 44