- A CLOCKWORK ORANGE MOEDER ALLER GEWELDFILMS 'Daar was ik dan, Alex, met mijn drie gabbers, Peter, Sjors en dikke Simon. We zaten in de Korova Melk Bar ons het koppie te breken over wat we die avond konden gaan doen. De Melk Bar had Melk Plus in de aanbieding en dat was precies wat wij dronken. Je stond binnen de kortste keren weer helemaal strak en je was klaar voor een ouderwets avondje ultra geweld.' En zo geschiedde. Vrijwel direct na deze introductie trappen de jongens een dronken zwerver in elkaar. Dit is niet meer dan een opwarmertje. Eerst wordt er wat geknokt met een rivalise rende bende. Daarna dringen ze met een smoes het huis van een schrijver binnen. Ze dwingen hem toe te kijken hoe zijn vrouw voor zijn ogen wordt verkracht, waarbij Alex tijdens de daad vrolijk 'Singing in the rain' ten gehore brengt. Afloop Het duurt uiteraard niet lang of de politie komt hem op het spoor. Hij wordt verraden door zijn vrienden en belandt in de gevangenis. Nadat hij geruchten heeft opgevangen over 'een experi mentele behandeling' waardoor hij weg kan uit de gevangenis, wordt hij overgebracht naar een soort TBS-kliniek. Daar wordt hij zodanig gemani puleerd dat hij alleen al bij de gedachte aan geweld misselijk wordt. Zelfs zijn favoriete muziek, Beethoven, doet hem kokhalzen. Nu hij 'genezen' is, wordt hij vrijgelaten. Alex loopt zijn vroegere slachtoffers tegen het lijf en wordt met gelijke munt terugbetaald. Omdat hij door de behandeling niet in staat is zich te verweren, belandt hij in het ziekenhuis. Aan het eind van de film ligt Alex nog steeds in het ziekenhuis en verklaart dat hij genezen is. In hoeverre dat echt het geval is, blijft in het midden. Controversieel 'A Clockwork Orange' draaide in januari 1972 voor het eerst in de Engelse bioscopen. Het duurde niet lang of het hele land was in rep en roer, onder andere vanwege bovengenoemde scènes. Politici, kerk, politie, media en de moraalridders van de zwijgende meerderheid, iedereen hield zich met de film bezig. Men was bang dat A Clockwork Orange (ACO) een golf van geweld zou veroorzaken als de jeugd zich zou laten inspireren door de daden van Alex. Dat leek ook zo te zijn toen er in de pers steeds meer verhalen opdoken over 'copycat crimes'. Het ging zelfs zover dat verdachten, als ze maar vertelden dat ze door de film tot geweld waren aangezet, op clementie van de rechter konden rekenen. De politie wist wel beter en zat behoorlijk in zijn maag met deze 'Clockwork Orange defenses'. De gevestigde orde zag zijn kans schoon na de revolutio naire jaren zestig terrein terug te winnen. Een film waarin geweld zo expliciet getoond werd, kon begin jaren zeventig niet anders dan een dankbare zondebok zijn. Een langdurige contro verse, waarbij de machtheb bers subtiele vormen van intimidatie niet schuwden, zorgde ervoor dat regisseur Stanley Kubrick, uiteindelijk zelf de film uit de roulatie liet halen. Hij was een principieel tegenstander van censuur. 'Als het zo moet, bekijk het dan maar, stelletje cultuurbarbaren,' moet hij gedacht hebben. Daarna is de film tot vorig jaar nooit meer in Engeland vertoond. De mensen die het voor het zeggen hebben gaven hiermee weer eens aan, dat ze erg ver van de alledaagse werkelijkheid af staan. Het laat zich raden, dat de film immens populair was bij de jeugd, die zich maar al te goed herkende in de gewelddadige leefwijze van Alex. Voor hen was dit min of meer dagelijkse kost in de geweld dadige Engelse samenleving. Eindelijk eens een film die over henzelf ging. 32 www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 35

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 32