zijn, maar uiteindelijk zie je er niets van terug. Waar is dat supportershome nu?" "Ga zo door", aldus supporter Hans, "we worden als suppor ters van Ajax al genoeg belazerd en jullie houden ons goed op de hoogte." Yiske stelt dat het belangrijk is dat er een groep kritische supporters bestaat die met kritiek zaken aan de kaak kan stellen zoals de kwestie met de drie strepen: "Een blad als DAS blijft nodig om de club scherp te houden." Kritiek Genoeg positiefs geschreven, want de redactie was vooral gespitst op zaken die we zouden kunnen verbete ren. Een klein aantal reacties had betrekking op het te softe karakter van het blad. Supporter J. vindt dat DAS poeslief is geworden en te veel rekening houdt met allerlei dingen: "DAS is zelf gaan geloven in de verhalen dat het te kritisch is en stelt zich daarom poeslief op. DAS moet weer terug naar de doelgroep uit de begintijd: de fanatiekere supporters." Een anonieme Ajacied vindt ons leuk schrijven, maar is ook van mening dat serieus nieuws ook serieus gebracht moet worden. Ook het Orakel reageert en vraagt zich af waar de Van Praag grappen en grollen blijven. Verder ziet Joark een censurerende rol voor DAS weggelegd als supporters elkaar gaan afzeiken. Hierbij wordt verwezen naar een recent supportersinterview waarin Axios kritiek krijgt over de rol bij de boycot combi-actie in Den Bosch: "Vergeet niet dat wij de jonge garde opvoeden met onze uitspraken. Let daarom een beetje op met wat jullie opschrijven en publiceren, dit om ruzie onderling te vermijden." Supporter Tom vond de laatste DAS minder en dan vooral de column van Joark, die hij normali ter lekker vindt orakelen. Ook het artikel over reizen buiten de combi om, 'een kutverhaal', kon hem niet bekoren, evenals Mokumman. Hij vraagt zich af hoe andere Ajacieden hierover denken. Rob vindt DAS een prima blad, maar vindt dat de redactie iets vaker haar mogelijkhe den met betrekking tot boycotten, op een manier zoals met Adidas, moet benutten: "De manier waarop de supporters, met de hulp van DAS, Adidas hebben gedwongen tot het verwijderen van de verfoeide strepen, is iets dat in voetbal- land niet vaak is voorgekomen. Met dit soort acties hebben de echte supporters veel meer kans om de club weer in handen te krijgen, dan met het soms dwangmatig zingen van teksten die hun doel maar gedeeltelijk bereiken. Ton pleit voor meer verhalen over vroeger op het gebied van rellen en/of ludieke acties. Ook zouden er meer supporters uit de oude garde aan het woord gelaten moeten worden in "Who the fuck is". Joel prijst DAS, maar vindt het blad soms wat te kritisch: "In de wedstrijdverslagen bijvoorbeeld wordt nog steeds meegedaan aan de hetze tegen Wamberto. Hij is dan misschien geen fantastische voetballer, maar is nooit te beroerd om inzet te tonen en dit seizoen heeft hij zeker een paar puike wedstrijden gespeeld. En kap eens met dat gezeik over leo beenhak ker! Inderdaad, klote dat hij werd aangesteld, maar om daar nou in ieder nummer over door te gaan?" Een zich Boris Boef noemende supporter vindt DAS er de laatste tijd op achteruit gegaan is: "Het underground karakter is vrijwel geheel verdwenen en de vormgeving te gelikt. Het lijkt erop dat DAS geen harde standpunten meer in durft te nemen en dat er steeds meer ja en amen wordt gezegd tegen Ajax." Boef hoopt dat DAS het bestuur en de sponsors nog lang zullen tarten met kritische artikelen. Christian vindt dat het de hoogste tijd wordt om een grote protestactie te organiseren tegen het Ajax-bestuur: "Jullie leveren altijd kritiek op de gang van zaken en protesteren vaak, maar ik denk dat het tijd wordt om alle supporters te mobiliseren. Ik weet dat dit haast onmogelijk is, maar denk dat het moet kunnen. Het zou toch geweldig zijn om met meer dan 20.000 man te protesteren tegen het bestuur en stadion? Dat maakt indruk. Ga zo door, maar het wordt tijd om te stoppen met het gekanker en om echt actie te gaan ondernemen." Ik kan maar één ding zeggen en dat is dat ik het een geweldig fanzine vind! Veruit de meeste rubrieken zijn meer dan lezens waardig en bieden veel info. De site van jullie is misschien nog wel beter. Hij is altijd up-to-date en ziet er goed verzorgd uit. Van veel vrienden die niet of nauwelijks naar Ajax gaan en die bij mij thuis het fanzine lezen hoor ik ook dat ze het een geweldig blad vinden. Sommigen gaan vanwege het karakter van het blad, de humor en de Ajax-geest, nu wat vaker mee naar Ajax. Al met al, een 9! Bas, 127. de ajax ster nr. 35 www.deajaxster.nl 25

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 25