I Is Ajax klaar voor de Champions League? In de aanloop naar de Champions League van het seizoen '94/'95 stelde iedere Ajacied zich diezelfde vraag. Inmiddels weet de hele wereld dat we er toen klaar voor waren. En hoe. Een vergelijking met die tijd is niet helemaal reëel, het Ajax van toen was veel verder dan het huidige Ajax. En speelde bovendien veel herkenbaarder Ajax-voetbal dan het huidige Ajax. Bovendien had Ajax toen een trainer die het zelfvertrouwen van de club, de supporters en het team flink opvijzelde met Amsterdamse branie-achtige uitspraken. Louis van Gaal begreep namelijk dat een goed elftal alleen niet genoeg is om de top te kunnen bereiken. Nee, iedereen die met de club verbon den is moet er in geloven. En op een paar eeuwige criticasters na deden we dat ook. Allemaal! Daar ligt ook het grote contrast met de huidige trainer, Co Adriaanse. Die verkondigd doodleuk dat we voor een plaats bij de bovenste 5 gaan. Terwijl juist dat het zelfvertrouwen enorm schaad. En daarmee beperk je dus het geloof in eigen kunnen. Het geloof om kampioen te kunnen worden. En juist dat maakt het het huidige Ajax zo moeilijk. Het bewijs daarvoor is dit seizoen geleverd. Want ga maar na: De enige reden waarom wij op een straatlengte afstand staan van de overige kampioenskandidaten is omdat de onderlinge wedstrijden een voor ons negatief resultaat hebben opgeleverd. Gelijk tegen psv. Verliezen van vitesse. En verliezen van feyenoord. Als deze wedstrijden met het geloof kampioen te kunnen worden, zowel bij spelers als supporters, waren ingegaan dan hadden we ze gewonnen. En daarmee hadden we ons op een kampioens-positie genesteld. Dat lijkt een baude uitspraak, maar dat is wel waar Ajax voor staat. Dat kan iedere Ajacied bevestigen. Er van uitgaande dat we volgend jaar gewoon weer Champions League spelen lijkt ome Co in de aanloop daar naar toe weer druk doende het geloof in eigen kunnen drastisch te beperken. Immers hij zou Ajax volgend jaar liever in de Uefa Cup zien. Dat is wel niet wat hij bedoelde, maar zo is de boodschap wel overgekomen. En er is te weinig actie ondernomen om die gedachte te rectificeren. Een negatieve uitspraak via de media heeft minstens tien positieve uitspraken via diezelfde media nodig om de schade aan het algemene zelfvertrouwen bij ons allen weer te herstellen. Generaal Co moet niet alleen aan team-building doen, maar ook aan mind- building. Het geloof in eigen kunnen niet alleen bij de spelers, maar ook bij de supporters vergroten. En daarvoor heeft hij de media tot zijn beschikking. Want als een Echte Ajacied als Co Adriaanse er herhaaldelijk op blijft hameren dat we wel degelijk thuishoren in de Champions League en dat we wel degelijk voor het kampioensschap gaan dan geloven we dat allemaal. (Behalve de eeuwige negativisten dan. Bah, negativisten horen niet bij Ajax. Het Ajax-gevoel staat voor broederschap, vriendschap, respect voor jezelf, geloof in eigen kunnen, sportiviteit en de wil en drang om altijd de beste te willen zijn. Niks negatiefs aan dus. Bovendien moet je kritisch zijn en negatief zijn niet verwarren.) Want wat is nu eigenlijk het verschil tussen een topteam en een minder team? Dat is puur het zelfvertrouwen. Het gevoel te gaan winnen. Het gevoel de beste te zijn. Natuurlijk zijn er wel degelijk kwalitatieve verschillen. Maar in het huidige voetbal zijn de verschillen tussen spelers individueel zo miniem. Daarom kan de underdog winnen van de favoriet. En dat heeft dus helemaal niks te maken met vage verklarin gen zoals: "De bal is rond." of "Dat is de charme van het voetbal." Dat heeft te maken met het geloof van het gehele team en aanhang om te kunnen winnen. Het elftal van nu is kwalitatief gezien wel degelijk in staat om goede wedstrij den te spelen in de Champions League, competitie en bekertoernooi. Alleen wij met z'n allen zijn daar niet voldoende van overtuigd. En daarmee zijn automatisch ook onze tegen standers daar niet van overtuigd. Het psycholo gisch overwicht van Ajax wordt daardoor dermate verstoord, dat we niet altijd kunnen winnen. Het zoeken naar excuses voor de mindere resultaten levert doorgaans drogredenen op als: "De slechte staat van het Arena-gras.", "Te weinig kwaliteit.", etc.. Terwijl we allemaal weten dat dat niet de werkelijke redenen zijn. Dat zijn slechts bijzaken. Hoe slecht heeft Ajax het tot nu toe deze competitie in de Arena gedaan? Natuurlijk zouden we op een aantal positie's versterkingen zeer welkom zijn. Maar dat is niet het verschil tussen top presteren en dramatisch slecht presteren. Het zit tussen ons aller oren. Met het voorstaande in gedachten wordt het eenvoudig om antwoord te geven op de vraag: Is Ajax klaar voor de Champions League? Ja, voetbaltechnisch zijn we er klaar voor. En ook organisatorisch is Ajax er klaar voor. We moeten ons echter de vraag stellen: Zijn wij er allemaal mentaal wel klaar voor? En daarmee www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 35

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 14