IW IJ VA CD N c a There was one in the gang who had Scalextric And because of that he thought he was better than you Every day after school you would go round there to play it Hoping to compete for some kind of championship But it always took about fifteen billion hours to set the track up And even when you did the thing never seemed to work It was a dodgy transformer again and again A dodgy transformer again an again It was dodgy transformer again and again A dodge transformer that cost three pound ten So he'd send his doting mother up the stairs with the stepladders To get the Subbuteo out of the loft He had all the accessories required for that big match atmosphere The crowd and the dugout and the floodlights too You'd always get palmed off with a headless center forward And a goalkeeper with no arms and a face like his. And he managed to get hold of a Dukla Praque away kit 'cause his uncle owned a sports shop and he'd kept it to one side And after only five minutes you'd be back to ten men 'cause he'd send off your right back for taking the base from under the left winger And come to halftime you were losing four-nil Each and every goal a hotly and disputed penalty So you'd smash up the floodlights and the match was abandoned And the dog would bark and you'd be banned from his house And your traveling army of synthetic supporters Would be taken away from you and thrown in the bin Zo luidt de tekst van "All I want for Christmas is a Dukla Prague away-kit", in 1986 geschreven door de Engelse punkband Half Man Half Biscuit. Er was ooit eens een tijd dat Europa Cup- voetbal nog niet volledig naar de kloten geholpen was door de commercie, het nog gespeeld werd door echte kerels en het bekijken ervan een sektarisch gebeuren was dat zich ontrolde in morsige huiskamertjes via krakkemikkige zwart-wit tee- veetjes. Toen kon het gebeuren dat een deel van mijn leven in elkaar donderde doordat Ajax door de Tsjechische legerploeg, onder aanvoering van majoor Josef Masopust, uit het toernooi gekegeld werd. Een kleine dertig jaar na dato heb ik ooit eens een bezoek gebracht aan de arena waar dit drama zich heeft voltrokken. Het Julisce- stadion lag er vervallen bij, maar tussen de trainende atleten door, kon ik toch nog iets opsnuiven van de sfeer die er op die tweede woensdag in maart '67 gehangen moet hebben. Een grote imposante zittribune en in ovaalvorm zo'n vijfduizend staanplaatsen. In de heuvels rondom het stadion konden ook nog eens duizenden mensen de wedstrijd bekijken. Die zaten en stonden er ook, toen onze rood-witten een door Sjaak Swart verkregen voorsprong op een klungelige wijze verspeelden. Een omstreden strafschop en een eigen doelpunt van Frits Soetekouw in de voorlaatste minuut, leidden indirect de successen van de zeventigerjaren in. Toen ik zo'n twee maanden geleden het tweede nummer van het geweldige nieuwe voetbal maandblad "Johan" aan het doorbladeren was, viel mijn oog op een artikel over een uittenue van Dukla Praag. Na het verder uitgeplozen te hebben bleek het engelse bedrijf "Toffs" expert te zijn in het produceren van replica's van legendarische voetbalshirts. Voor zo'n honderdvijf-endertig gulden kom je in het bezit van een echt shirt voorzien van dat prachtige embleem. De komende weken zal het Champions League circus weer van start gaan met z'n nietszeggende draken van wedstrijden. Als het weer zover is, zal ik naar boven sluipen, m'n shirt aantrekken en dromen van betere tijden die ongetwijfeld weer zullen aanbreken. 48 www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 34

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 48