de snelweg verkeerd had laten rijden. Moesten we weer vijftien kilometer terug... Martijn: In principe zou ik ook liever los naar een uitwedstrijd gaan of georganiseerd met de OFA. Je zit dan ook wel in de auto of met z'n allen in de bus, maar dan kun je daar gewoon rustig rondlopen, wat eten en drinken en het is niet onnodig duur. Nog twee voordelen zijn dat je niet persé eerst naar Amsterdam moet en je kunt vertrekken wanneer je wilt. Ze zeggen dat de combi voor je eigen veiligheid is, maar dat is gelul. Burgemeesters schrijven vaak combi's voor omdat ze het lekker makkelijk vinden om te weten wanneer we aankomen. Gelijk vanuit de bus het vak in en direct na afloop weer terug naar Amsterdam. We zouden net zoals dat vroeger vaak gedaan werd, weer eens moeten regelen om met een grote groep los naar een uitwedstrijd te gaan. Dat lijkt me wel lachen. Getest worden door andere supporters Fabian: Dat heb ik vorig seizoen wel eens meegemaakt bij Roda-Ajax. We stonden met 2 of 3-0 achter en zijn met een man of 100 het vak uitgegaan om alvast de bussen in te gaan. De politie hield ons toen tegen, ondanks dat er helemaal geen dreigende situatie was. Er stond toen een groep vooraan die zei 'nou komt iedereen mee, geen gezeik, we gaan er doorheen'. Een paar jongens die dat niet aandurfden en toen terug liepen, kregen vervol gens klappen van eigen supporters onder het motto van 'wie een grote bek heeft, moet er ook voor durven gaan'. Maar echt getest zijn we nooit. Martijn: Ik denk dat dit vroeger meer aan de hand was. Toen was er bij uitwedstrijden meer sprake van een vaste groep, waar je van op aan moest kunnen. Tegenwoordig is dat wat uit elkaar gevallen. Toen ik in de bus naar Lausanne mijn vlag tegen het raam hing werd mij wel gezegd dat als het daardoor onderweg matten tegen die feyenoor- ders zou worden, ik er voor moest gaan. Ik kan zo'n opmerking wel begrijpen, maar ik was ook echt niet blijven zitten als het los gegaan was. Groepjes vorming Fabian: Er is veel groepjesvorming op de tribunes maar ik merk niet veel van onderlinge rivaliteit. Als ik verhalen van vroeger hoor, dan lijkt het mij dat het toen heel anders was, dat de groep veel hechter was. Na Beverwijk is het eigenlijk uit elkaar gevallen. Dat merk je op de tribunes ook wel. Martijn: Beneden bij de trommels heb je veel jongeren. Wij staan daar niet bij. Bovenaan waar het meest gezongen wordt, staat ook een grote groep jongeren. Verder heb je de groep van Taxi Piet en de oude harde kern (vak M uit De Meer), waaronder de groep Oost. Helaas bestaat de grootste groep in de Arena uit mensen die niet zingen en zich gedragen alsof ze in de bioscoop zitten. Bij uitwedstrijden merkje trouwens niets van groepjesvorming en is het meer één geheel. Sfeer Fabian: De Arena wordt niet voor niets door iedereen een kut-stadion genoemd, ook door onszelf. De sfeer is gewoon weg. Vroeger bij een Europacupwedstrijd in het Olympisch Stadion stond je met kippenvel en een fakkel in de hand op de tribune. Tegenwoordig is er alleen nog maar een beetje sfeer bij Europacupwedstrijden en tegen feyenoord en psv. Dat zijn dan ook de enige thuiswedstrijden waar ik echt naar uitkijk. Martijn: Je kijkt meer uit naar de uitwedstrijden (zoals NAC en Utrecht) dan naar een thuiswed strijd. Fabian: Inderdaad, die wedstrijden zijn veel sfeervoller, er wordt meer gezongen. Martijn: Voor mij zijn de wedstrijden tegen feyenoord het meest kicken omdat ik net zoals alle Ajacieden een grote hekel aan ze heb en we maar zelden van ze verliezen. Ik had nog gehoopt op een aantrekkelijke tegenstander in de UEFA-cup, bijvoorbeeld Rangers of Barcelona, maar dat zat er niet in dit jaar. Als je dan had verloren, was het tenminste nog eervol geweest. Fabian: Ik vond de uitwedstrijd dit jaar tegen Gent erg gezellig. Leuke sfeervolle busreis en een mooie wedstrijd. Ik ben drie jaar geleden ook mee geweest naar de uitwedstrijd tegen bochum, dat vond ik qua sfeer één van de mooiste wedstrijden. Martijn: Ik vind het wel jammer dat er dit seizoen zo weinig mensen zijn meegegaan naar het buitenland. Dat zou wel beter kunnen. Fabian: In Nederland is de uitwedstrijd tegen feyenoord het sfeervolst. Je komt daar aan met 1.600 man en hebt een schurfthekel aan de rest. En hoe kut het seizoen ook gaat, ik heb altijd het gevoel dat we bij feyenoord wel winnen, feyenoord heeft nog steeds een Ajax-complex, vind ik. Ze zijn altijd bang voor ons. Kledinglijn Fabian: Er is niet een echte kledinglijn. Ik ga altijd in Ajax-shirt, want dat is gewoon het mooiste. Als je naar je club toegaat, vind ik dat je de ajax ster nr. 34 www.deajaxster.nl 43

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 43