Video: Hooligans, no-one likes us and we don't care (00) (Distributeur: Stanley Video, 45 min., prijs $21,95 ongeveer 50,-, te bestellen via: www.stanlevvideo.com Beverly Hills is het Walhalla van de video-distrib uteurs en het wekt nauwelijks verbazing dat zich hier ook een bedrijf bevindt dat de wereld bestookt met Hooliganvideo's. Uiteraard niet om het hooliganisme te promoten, men wil slechts de gebeurtenissen documenteren. Dat verhaaltje kennen we nu wel. Er moet geld verdiend worden en het laat zich raden voor welke doelgroep dit soort video's bestemd is. Het ontwerp van de omslag laat wat dat betreft aan duidelijkheid niets te wensen over. Wat valt er te zien? Voornamelijk rellen van het WK van 1990 in Italië, het WK van 1998 in Frankrijk, het EK van 1992 in Zweden, het Heizeldrama, opvallend veel beelden van Millwall-supporters, Galatasaray - Leeds en heel veel onoverzichtelijke losse flitsen. Dit alles wordt vanaf het toilet gepresenteerd door ex-Sex Pistol Steve Jones, die zich voor degelegenheid in een ridderkostuum heeft gestoken. Kan het flauwer? In ieder geval weten we nu hoe hij tegenwoordig aan de kost komt. De beginnende verzamelaar van hooligan video's zal zich hier geen buil aan vallen, maar wie al het een en ander gezien heeft kan deze band wel overslaan. Er zijn betere banden in omloop. verzameld en schroomt er niet voor te putten uit eerdere publicaties over het leven van Cruijff. Kortom, over het algemeen gezien een weinig vernieuwend en inzicht gevend boekje. Alle over JC bekende feiten komen aan de orde en verhalen die al eerder zijn verteld worden Boek: Johan Cruijff is ongeneeslijk beter; Anekdotes, belevenissen en uitspraken (&Q) van Henk Davidse en Henk ten Berge (Uitgeverij BZZTöH, 's Gravenhage, ISBN- nummer 90-5501-8058, prijs 19,95) Voor de echte liefhebber van Johan Cruijff een overbodig boekje. Naar Cruijffiaanse normen gemeten, is er zelfs sprake van een klein broddelwerkje. Het is nog immer snel scoren door de naam van de maestro aan een uitgave te verbinden. Henk Davidse heeft in de loop der jaren alles wat los en vast zit over Johan Cruijff herkauwd. Zelfs de titel is wat mij betreft verkeerd gekozen. "Johan Cruijff is ongeneeslijk beter" is een uitspraak van Freek de Jonge en is uiteraard een zeer spitsvondige en subtiele verwijzing naar de eigenwijsheid van de voetbal kunstenaar. De huidige en toekomstige genera ties kennen Cruijff slechts van zijn onnavolgbare taaiacties tijdens voetbalanalyses en hebben hem waarschijnlijk nog nooit een minuut zien voetballen. Daarom had de titel "Johan Cruijff heeft ook gevoetbald" mijns inziens beter bij dit naslagwerk gepast. Verder leest het boekje wel makkelijk weg, zoals dat bij veel van dergelijke pockets het geval is. Er zit echter geen duidelijke structuur in het boekje. Anekdotes, citaten en beschouwingen staan min of meer lukraak door elkaar en ook in de volgorde van de onderwerpskeuze valt weinig lijn te bespeu ren. De omkaderde citaten zijn over het algemeen wel aardig, maar hangen verder als los zand aan elkaar. Conclusie: een weinig verheffend niemendalletje waar naar boven afgerond ternauwernood twee sterren aan verbonden kunnen worden. de ajax ster nr. 34 www.deajaxster.nl 37

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 37