fl. - NEDERLANDSE ofïfe zoektocht naar een freliffde v^gthaafeféld as SPORTBIBLIOTHEEK FANSTUFF <HXï2Xs=fantas1isehj sX^^erg goett sxa^goeö; sXs-matig; 2>=slech:t Boek: De Zwarte Meteoor (OOOO) van Tom Egbers (Uitgeverij Thomas Rap, Amsterdam, ISBN-nummer 90-6005-365-6, 128 blz., prijs /25,-). Film: De Zwarte Meteoor («OOO) van Guido Pieters (te zien in: Het Ketelhuis, 109 min., prijs ƒ15,-). Als Heracles in 1957 door een samenloop van omstandigheden de Zuid-Afrikaanse voetballer Steve Mokone in de schoot geworpen krijgt, is Almelo in rep en roer. Een neger in het dorp! Gedurende twee jaar wordt het openbare leven in het kneuterige Almelo beheerst door deze Zwarte Meteoor. Hij blijkt namelijk niet alleen goed te kunnen voetballen, maar is ook een zeer verdienstelijk zanger en heeft affaires met diverse vrouwen uit het dorp. Hij gedraagt zich als een echte vedette. In zijn contract heeft hij weten te bedingen dat hij voor al zijn vervoer kan beschikken over een taxi. Verder verschijnt hij consequent te laat op trainingen. Daar staat tegenover dat hij Heracles in het seizoen '57-'58 kampioen maakt zoals Maradona in 1986 Argentinië wereldkampioen maakte. Als Mokone in 1959 vertrekt naar Cardiff City komt er een einde aan het sprookje en is Almelo weer hetzelfde suffe dorp als voor zijn komst. Het boek van Tom Egbers is vooral een speurtocht naar hoe het Steve Mokone indertijd in Almelo is vergaan. In een vlotte stijl dist hij anecdotes op die worden afgewisseld met authentieke verslagen uit de Twentsche Courant en het Dagblad van het Oosten. In het boek gaat het in hoofdzaak om het voetbal en daarin zit dan ook het grote verschil met de film. De film van Guido Pieters vertelt het verhaal gezien door de ogen van Felix Verbeek. Een jongen uit een bekrompen arbeidersgezin die vriendschap sluit met Steve Mokone. Felix botst voortdurend met zijn vader en ook met directeur Schouten van de textielfabriek waar zijn vader werkt. Schouten zal nooit toestaan dat zijn dochter iets heeft met de zoon van een arbeider en dwarsboomt Felix waar hij kan. Het is Mokone die Felix leert trots te zijn en het niet op te geven. Uiteindelijk zal Felix ook uit het truttige Almelo weten te ontsnappen. Terwijl het verhaal voortkabbelt, zijn we getuige van de gebeurtenissen in het dorp. Dreigende stakin gen in de textielfabriek, een overspelige buurvrouw en natuurlijk de wedstrijden van Heracles. Daarmee is ook meteen het enige echte minpunt van de film genoemd. De voetbalacties zien er ontstellend knullig uit, ondanks dat er van de diensten van Ajacied Mofokeng gebruik gemaakt is (van hem zijn alleen de benen gefilmd). Verder ziet het er prachtig uit. Alles is op locatie gefilmd en vooral de schoonheid van het Twentse landschap is mooi in beeld gebracht. Het is eigenlijk onbegrijpelijk dat in de pers zo lauw gereageerd is op deze sympathieke film. De Zwarte Meteoor verdient een beter lot dan te worden bekeken door vijf man die de moeite hebben genomen de gang naar Het Ketelhuis (op het terrein van de Westergasfabriek) te maken. Ga deze film zien, zolang het nog kan! 36 www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 34

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 36