De kelder van de Belgische eerste klasse: Germinal Beerschot Antwerpen Deel 4: Voetbal in de marge - belicht door Mr. Ed Ad van Eunen In deze DAS-serie worden een aantal clubs belicht die om de één of andere reden altijd in de schaduw zijn blijven staan van andere verenigingen. In deel 4 staat één van de buitenlandse deelnemingen van Ajax centraal: de Belgische fusieclub Germinal Beerschot Antwerpen. Een club voortgekomen uit een verstandsfusie tussen het vrijwel failliete Beerschot en het supporterloze Germinal Ekeren. Na de fusie in 1999 verkreeg Ajax een belang van 30%. wat vorig jaar werd uitgebreid tot 51%. Momenteel draait GBA mee in de midden moot van de Belgische eerste klasse, hetgeen bepaald niet tegenvalt voor de nieuwe fusieclub. Vakglippen in het Kiel Een prangende vraag die in de winterstop bij me kwam opborrelen was hoe het toch zou zijn met Ajax' buitenlandse dochters. Om logistieke redenen vallen Capetown en Ghana voorlopig af voor een bezoekje, maar onze deelneming vlak over de grens in Antwerpen leek toch wel een bezoekje waard. Germinal Beerschot Antwerpen, ook wel Grand Bazar Antwerpen, is na de fusie neergezet om in de stad Antwerpen weer een topclub te laten spelen. Voor zover dat in de marginale Belgische competitie mogelijk is natuurlijk. De ploeg, momenteel bespeler van het gerenoveerde Olympisch Stadion, wordt gecoached door debuterend trainer Franky van der Eist, ex-international. Naast een aantal gelouterde Belgische spelers zoals Mare Degryse, heeft GBA sinds kort ook de be schikking over de van Ajax afkomstige Australiër Jason Culina. Een mooi moment om GBA aan het werk te zien is de eerste wedstrijd van na de winterstop, het thuisduel tegen streekgenoot Lokeren. Hoewel er hier sprake is van een echte derby, is de rivaliteit nog niet zo groot als met de gehate stadgenoot FC Antwerp. Onlangs was het hek weer volledig van de dam nadat Beerschot een patent genomen had op de naam "ploeg van de stad", iets wat in Antwerpse kringen uiteraard slecht is gevallen. Zeker gezien het feit dat deze leus op de shawltjes van Antwerp gedrukt staat. Daar bovenop schijnen enkele Beerschotters ook nog de Bosuil (tevens naam van het stadion van Antwerp) in de Antwerpse Zoo geadopteerd te hebben. Kortom, aan provocaties geen gebrek. Het liep tijdens de laatste clash dan ook danig uit de hand met diverse rellen tussen de supporters en de massaal aanwezige Rijkswacht. Dit ondanks een combiregeling in de stad, begeleiding van de Rijkswacht en zelfs een rondcirkelende helikopter. Bij GBA - Lokeren lijken deze toestanden niet aan de orde. Er heerst voor de wedstrijd een gemoedelijke sfeer rondom het stadion. Aan de andere kant ook weer niet zo gemoedelijk datje 32 www.deajaxster.nl de aiax ster nr. 34

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 32