eindelijk onder de stoel van de kleedkamer laten plakken; de tovenaar heeft betere middelen. Een kundig afgehakte gorillahand, bijvoorbeeld. Gewoon in het doel leggen - of beter nog, begraven - en de magische krachten van de immense klauw vloeien over in de keepershand schoen. Het resultaat: gegarandeerd elke bal klemvast. De doelman die echt het zekere voor het onzekere wil nemen, tast ook in de buidel voor het onwelriekende lijkje van een jonge kat. De invloed van die fetish mag duidelijk zijn: katachtige reflexen en de sprongkracht van een panter. En zo staat de voetballers van West-Afrika een keur aan hulpmiddelen ter beschikking. Makkelijker ongezien in te zetten zijn de hanenpoten (te begraven in het strafschopge bied) en de gris-gris, kleine amuletten met geheimzinnige inhoud die de speler helpen net even een stapje extra te zetten. De spits met een gris-gris om zijn nek ziet de bal natuurlijk net binnenkant paal in het doel verdwijnen, terwijl zijn opponent zonder hulpstuk op mysterieuze wijze met een Rob Rensenbrink- syndroom lijkt te kampen. Overigens komen bovenmenselijke krachten vaak beter van pas bij de reizen van en naar de wedstrijden dan tijdens de duels zelf. De eerder de ajax ster nr. 34 genoemde jonge voetballertjes uit Grand Popo persen zich na afloop van een streekderby met maar liefst vijftien spelers in een oude Citroen. De 'Snoek' kraakt in al zijn voegen en de voetballers klampen zich krampachtig vast aan dakstijlen en bumper. Een onfortuinlijke midden velder past er echt niet meer bij: hij rent achter de wagen aan. Goed, hij miste een open kans voor een bijna leeg doel, maar zou de Afrikaanse trainer bewust de methode- Adriaanse toepassen? Wie het in Afrika zonder de hulp van welgestelde westerse clubs - zoals Ashanti Gold Fields en Ajax Cape Town - moet stellen, neemt zijn toevlucht tot traditionele methodes. Zonder glimmende Umbro- of Adidasschoenen, zoals gezegd, maar veelal gestoken in goedkope immitatie sportkleding. Een psv-shirt met Sony als reclameopdruk. Groen-geel gestreept Inter Milaan-tenues en Ajax-textiel waarop de bank gewoon overdwars geprint is. Maar ook daarmee kun je - al dan niet gesteund door de plaatselijke hogere machten - voetballen. Soms zijn sponsors, trainers en ingewikkelde tactische verhandelingen overbodig. www.deajaxster.nl 31

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 31