Zonder slof of een oude voetbalschoen DAS op onderzoek in de nieuwe kweekvijver van Ajax Ajax slaat zijn vleugels uit. Nederland is al lang niet groot genoeg meer, bedachten de beleidsmakers in de tijd dat er nog wel gewoon van AZ en NEC gewonnen werd. Afrika moet de nieuwe goudmijn worden van de challenger in de eredivisie. Nieuwsgierig geworden door de bekerwinst van Ajax Cape Town en de nostalgische sportkeuring in 'Daar hoorden zij Engelen zingen', toog de DAS-redactie naar de westhoek van het continent. Waar bekende voetballanden als Ghana en Nigeria de Europese competities bevoorraden en waar kleinere staatjes als Benin en Togo wachten op die ene zwarte parel. Weer eens wat anders dan Banska Bystrica uit. En niet eens zoveel duurder dan een colaatje in de Arena. Het veld lijkt nog het meeste op de vacht van een schurftige hond. Lelijke kale plekken hebben zich ingevreten tussen plakjes groen en bruin gras. Voor een geverfde nepmat boven op een veel te dure parkeergarage was in Grand Popo. Benin, geen geld. Net zo min als voor voetbalschoenen, overigens. De gelukkigen rennen rond op afgetrapte kicksen, de minder gefortuneerden moeten het met sokken of op blote voeten doen. Voor de enthousiaste spelers uit de jeugd-competities van West-Afrika is dat echter geen probleem. Je moet alleen op tijd je blote voet wegtrekken, als iemand er met een noppenschoen stevig invliegt. Want op een vliegende tackle meer of minder kijken de jonge Afrikanen niet. De spreekwoor delijke ruwe diamantjes die de voetbalscouts hier aan de lopende band ontdekken, zijn maar moeilijk te vinden tussen het fysieke geweld dat de jongens tentoonspreiden. Heel af en toe slalomt een avonturier tussen zes verdedigers door zonder een doodschop te krijgen. Om vervolgens alleen voor de keeper de bal hard over het muurtje achter de goal te vuren. Weer geen nieuwe Kanu gevonden in het buurland van Nigeria. Misschien had de onfortuinlijke spits wel gescoord, als hij zich voor de wedstrijd beter had laten begeleiden door de plaatselijke feticheur, de dorpstovenaar. Want het gebrek aan gras, schoenen en zelfs talent kan in Afrika ruimschoots worden goedgemaakt door hulp van de natuurgoden. Benin is de bakermat van de voodoo, de Afrikaanse godsdienst die vertrouwt op de magische krachten van de natuur. In tegenstelling tot de filmcliches van speldenprikkende kwade tovenaars, wensen de Beninese priesters hun tegen-standers geen schade toe. Hier beroepen de voodoo-aanhan- gers zich bijna uitsluitend op de positieve machten. Ze worden er liever zelf beter van, dan dat ze een ander in de modder trappen. Een beetje volgens het principe van Johan Cruijff: wie meer goals scoort dan de tegenstander, heeft immers gewonnen. Een paar honderd kilometer verder, in buurland Togo, legt een tovenaar uit hoe de voetballer voodoo in zijn voordeel kan gebruiken. In zijn kraampje op de immense fetish-markt in Lome liggen honderden dode dieren. Ingezwachteld in mummificerende lappen en rijkelijk besprenkeld met kippenbloed. Geen hulpstukken die snel een weg zullen vinden naar de dokterstas van Piet Bon of het materiaalhok van Sjakie. Maar wel onmisbaar voor een goed resultaat tussen de krijtlijnen in Afrika, bezweert de feticheur. Fred Grim kan zijn veelbesproken kauwgum 30 www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 34

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 30