Reizen buiten de combi: feyenoord - Ajax Ik wacht zijn antwoord niet af maar haal gelijk uit Een benauwd kwartiertje Een uur voor aanvang van de wedstrijd loop ik het voorplein van de kuip op. Ik moet dwars door een grote groep feyenoorders heen om bij de juiste ingang te komen. Voor mijn gevoel staart iedereen mij aan. Ik kijk met een strakke blik naar de grond en versnel mijn pas. "Hé kijk, daar gaat die Jood uit Zembla", hoor ik opeens een rauwe rotterdamse stem zeggen. Ik hoef niet op te kijken om te weten dat het over mij gaat. Ik was immers zo 'stom' geweest om daar uitgebreid in beeld te verschijnen. Een grote gestalte verspert mij de weg. Opkijkend herken ik tot mijn schrik de lelijke tronie van gijs van delft, één van de meest beruchte feyenoord- hooligans. Ik besef dat alleen grove bluf mij nog kan redden en roep met luide stem: "Ha goed dat jij het bent, kunnen we eindelijk eens zien wie de sterkste is. Maar wel één tegen één, hè!" Ik wacht zijn antwoord niet af maar haal gelijk uit. Mijn rechter vuist treft hem hard op het borstbeen, gijs wankelt een stap achter uit. In plaats van terug te slaan wordt hij tot mijn volle verbazing lijkbleek, draait zich om en zet het op een lopen. Een halve seconde lijkt het grimmiger. Vaag herinner ik me nog dat mijn droom van gisternacht eindigde in een kilome ters lange sprint met een enorme sliert scfers achter mij aan. De droom van eergisternacht kan ik me inmiddels al niet meer herinneren. De voorbereiding Dankzij Ajacied S. ben ik aan twee kaartjes voor hetzelfde vak weten te komen, de stoelnummers grenzen zelfs aan elkaar. Mijn maatje Marcel kan vandaag niet, hij heeft onlangs een eigen zaak geopend en is van de week geconfronteerd met een papieren kasver- schil van een ton. En die honderdduizend gulden moet nu eenmaal eerst boven tafel komen... Er is weinig animo om met mij mee te gaan. 'Te link' is de algemene kreet. Zelfs de grootste combihaters gaan vandaag met het verplicht gestelde vervoer mee. Voor deze wedstrijd kan ik ze eigenlijk geen ongelijk geven. Uit jarenlange ervaring weet ik dat het reizen in kleine groepjes naar feyenoord geen pretje is. De afgelopen weken heb ik mij meerdere malen afgevraagd waarom ik mijn zelf opgelegde combiboycot niet voor één erop dat de feyenoorders om mij heen zoveel respect voor mij hebben gekregen, dat ze mij zullen laten doorlopen. Maar nee hoor, honder den van hen dringen zich met opgeheven armen naar mij op. Ik meen blinkende messen en ander wapentuig te zien. Op dat moment wordt alles donker.... "Gaat het met je, wat ga je weer tekeer", hoor ik een bezorgde stem naast mij zeggen. Het duurt even voor ik besef van wie de stem afkomstig was. Het is Ingrid, mijn levensgezellin. Ben ik soms in een rotterdams ziekenhuis terechtge komen? Nee, zie ik nu, ik lig gewoon in mijn eigen bed. Dan besef ik dat ik weer gedroomd heb over de wedstrijd van de komende middag. Althans niet over de wedstrijd, maar over de wandeling over het beruchte voorplein van de kuip. Dit is alweer de derde nacht op rij dat ik hierover droom en iedere keer eindigt het keertje ophef. Een stemming binnen mijn hersencellen leverde na dagenlang tellen een miniem verschil op in het voordeel van de losse reis. Ingrid vindt het allang best. Ik heb haar namelijk beloofd dat als niemand van mijn vaste vriendenkring met mij meewilde, zij mee mag. Omdat ze nog nooit in de kuip is geweest en door haar omgang met mij een fanatieke Ajacina (vrouwelijke Ajax-fan) is geworden, kijkt zij al dagenlang uit naar Neerlands enige klassieker. Gisteren ben ik nog even naar de kapper geweest om mijn opvallend lange lokken wat te laten inkorten. Dan lijk ik tenminste niet meer zoveel op het ongetwijfeld bij de scf in bezit zijnde fotomateriaal. De tip om in rotterdam een onopvallende pet op mijn hoofd te zetten, leg ik naast mij neer. Ik kan die dingen gewoon niet lang op mijn hoofd verdragen. Wel verruil ik mijn traditionele Umbro-sweater voor een de ajax ster nr. 34 www.deajaxster.nl 15

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 15