Li CIV jaarverslag: voetbalvandalisme lijkt af te nemen Traditiegetrouw brengt het Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme na afloop van elk voetbalseizoen een jaarverslag uit. Hierin wordt inzicht gegeven in de laatste stand van zaken omtrent het voetbalvanda lisme en de bestrijding hiervan. Het jaarver slag verschijnt voor het eerst op CD-Rom en is voor geïnteresseerden in te zien via internet (http://www.civ-voetbal.comï. DAS noteert de volgende opmerkelijke zaken uit het lijvige rapport: Het telefonische Meldpunt Voetbalvandalisme is een mislukking geworden, de slogan "Bellen tegen rellen" (0900-1433) is niet aangeslagen bij het grote publiek. In 9 maanden tijd is het nummer 912 keer gedraaid, waarvan slechts in 6% van de gesprekken enige relatie met het voetbal werd geconstateerd. Desondanks wordt de proef met de kliklijn verlengd. De KNVB heeft maar liefst 1221 stadionver boden opgelegd, dat is een stijging van 33%. Ook de clubs zijn met een 234 verboden, een verdubbeling ten opzichte van het jaar ervoor, een stuk ijveriger geworden. Van alle aangehouden supporters krijgt 63% een civielrechtelijk stadionverbod (zonder tussenkomst rechter). Vrouwelijke supporters laten zich steeds meer gelden, het aantal aangehouden vrouwen verdubbelde van 9 tot 18 gevallen. Er zijn 1551 supporters aangehouden, dit is een kleine stijging ten opzichte van het vorige seizoen. 31% valt in de leeftijdscategorie van 12 tot 18 jaar hetgeen als verontrustend wordt gekenschetst. Onder de aangehouden supporters zijn 117 Ajax-supporters, dit is een afname van 22%. De rechter heeft zich in 441 gevallen gebogen over zaken die gerelateerd zijn aan het voetbalvandalisme. In een groot aantal zaken moet nog uitspraak worden gedaan, waar dit al wel gebeurde was dat in 47% een geldboete. Slechts in 8% van de gevallen bestond de mogelijkheid tot een strafrechtelijk stadionverbod. Ruim 75% van de aangehouden supporters zijn zogenaamde 'first-offenders' en komen voor het eerst in aanraking met justitie. Hieruit wordt de conclusie getrokken dat de harde kernen nog steeds over voldoende aanwas beschikken. Tot de braafste supporters kunnen we de Sparta-supporters rekenen, geen enkele Spartaan hoefde de veters uit de schoenen te halen of zijn broekriem in te leveren. Het fysieke geweld van supporters ten opzichte van de vorige seizoenen lijkt af te nemen, het verbale geweld daarentegen neemt toe op basis van het toenemende aantal aanhoudin gen wegens belediging en discriminatie. De politie-inzet is, in tegenstelling tot de beleidsdoelstelling, opnieuw gestegen tot 282.647 uur. In werkelijkheid ligt dit nog hoger omdat voorbereidende taken en recherchewerk niet zijn meegeteld. In een aantal gevallen worden grote vraagte kens gezet bij de organisatie van de kaartver koop, hetgeen in een aantal gevallen tot vervelende situaties heeft geleid voor de politie. Als extreem voorbeeld wordt genoemd dat voor de wedstrijd FC Groningen - NAC een bejaarde vrouwelijke supporter uit het westen van het land van SC Heerenveen 72 kaarten voor NAC supporters wist te bemachtigen. Daarnaast constateert het CIV dat er tussen supportersverenigingen onderling soms een levendige kaarthandel is. Via die circuits slagen supporters er toch in kaarten te bemachtigen, hetgeen de veiligheidsmaatregelen, zoals scheiding van rivaliserende supportersgroe- pen, rondom een wedstrijd ondermijnt. www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 34

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2001 | | pagina 14