wel over het fantastische legioen, maar er zitten toch niet meer dan 25.000 man terwijl er in de Arena altijd wel meer mensen zitten. In het buitenland vind ik het stadion van Atletico Madrid (Vicente Calderon) wel mooi. Dat is ook een echt voetbalstadion. Hajduk Split vond ik ook erg mooi, al zit er wel een sintelbaan tus sen en stadions met sintelbaan zijn per definitie eigenlijk niet mooi. Dat stadion lag toevallig heel mooi, een beetje Oost-Europese bouwstijl, in u- vorm, aan één kant open. Vanuit het stadion had je uitzicht op de bergen en de ondergaande zon, het zag er heel idyllisch uit. RKC had tot voor kort het lelijkste stadion, de fietsenstalling. De Goffert vond ik ook altijd een saaie bedoening. Kaalheide en Het Diekman waren ook niet best. Het meest belachelijke waar ik ooit geweest ben, is het stadion van Spartak Moskou (dit is het Dynamo Stadion van Dynamo Moskou, red.). Dat lag er nog slechter bij dan het Olympisch Stadion. De barsten zaten in de muren en de stukken beton lagen op de grond. Uit tegen Utrecht is qua sfeer altijd fantastisch. Voor NAC geldt hetzelfde, al is het jammer dat het niet meer op zaterdagavond is. En feyenoord uit natuurlijk, dat blijft altijd leuk. Ik zal het even afkloppen, maar vooral omdat we er altijd win nen. In het buitenland vond ik Olympiakos het meest indrukwekkend. Die Grieken weten wel wat sfeer maken is. In het Olympisch Stadion daar zitten 60.000 man en als die beginnen te zingen, doen ze ook echt allemaal mee. Dan voel je je als bezoekende supporter ineens heel klein en dan sta je toch te kijken met het idee 'zo hoort het'. Sfeer Waar ik me aan erger is dat je alleen nog maar 'Joden, Joden' hoort bij Ajax. Dat het een geu zennaam is, vind ik prima en ook dat het in het zingen terugkomt. Alleen zie je tegenwoordig alles met Davidsterren: petten, sjaals, t-shirts, mutsen. Ik vind het wel eens wat overdreven. We zijn Ajax en we zijn geen Israël. Er zit af en toe meer blauw-wit van Israël dan rood-wit van Ajax op de tribune. Er wordt teveel 'anti' gezongen, tegen de tegen stander in plaats van vóór Ajax. Op zijn tijd is het wel leuk, maar ik zit niet op de tribune omdat ik tegen Groningen ben of tegen RKC. Ik zit er omdat ik voor Ajax ben. Ik vind: "Zing meer lied jes vóór Ajax." Dat moet voor de spelers ook veel prettiger zijn. Verder schijnt overal bij geklapt te moeten worden, daardoor gaan de liedjes veel te snel. Blijkbaar is dat de invloed van de XTC-generatie. De liedjes zijn ook niet meer zo origineel als vroeger. We hebben vorig jaar met ons groepje wel eens geprobeerd meer sfeer te krijgen door iedereen weer een sjaal om te laten doen. Als het op andere manieren niet lukt dan in ieder geval iedereen maar weer een Ajax-sjaal om zoals vroeger. Wij hebben dat toen steeds gedaan in de hoop dat andere mensen het ook zouden gaan doen. Favoriete speler Frank Rijkaard. Allereerst vanwege zijn voetbal lende capaciteiten. Ik vond hem een geweldige voetballer, een echte nummer 4. Alleen al door zijn aanwezigheid dwong hij respect af. Daarnaast vond ik hem een geweldige persoon lijkheid. Heel aardig en altijd bereid om een praatje met je te maken. Ook op televisie komt hij altijd vriendelijk en eerlijk over. Als zo iemand afscheid neemt, verdwijnt er toch een stuk Ajax. Ook als bondscoach heeft hij het goed gedaan. Wat ik erg goed vond van hem, is dat hij spelers van kleinere clubs een kans heeft gegeven. De meeste coaches kijken alleen maar naar Ajax, feyenoord, psv en het buitenland. Ik vind ook niet dat hij ontslag had moeten nemen na het verlies tegen Italië. Dat was bepaald niet zijn schuld. Trainers Johan Cruijff is mijn favoriet. Ik kan me erg goed vinden in zijn ideeën over voetbal. Voor sommi ge mensen praat hij heel onduidelijk over voet bal, maar hij heeft nu eenmaal zijn eigen ideeën en hij voert die ook uit. Verder is het opvallend dat wij vaak dezelfde analyse hebben. Als ik tij dens een Champions League-wedstrijd zie wat er veranderd moet worden, zegt hij in de rust vaak hetzelfde. Hij heeft een hele eigenwijze visie, die altijd wel weer heel logisch is. Ik moet de ajax ster nr. 33 www.deajaxster.nl 43

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 43