ÜG nn nnnnn nn a r m - H rolde gierend van de lach over de grond. Gevaarlijke supportershumor en reden genoeg om vanaf die tijd de ogen in supporterstreinen stijf open te houden. Zelfs na al die jaren leek een tukje mij niet erg verstandig. Wakker blijven dus en verder vegeteren totdat eindhoven was bereikt. Bij het uitstappen werd zowaar een slap "Ajax Ajax" gescandeerd, voor mij een geruststellende bevestiging in de juiste trein gestapt te zijn. Bijna achthonderd supporters persten zich door een smalle overdekte buis over de loopbrug recht streeks het stadion in. En het moet gezegd wor den, dit ging erg vlot en verliep probleemloos, in tegenstelling tot de vroegere chaotische toes tanden. Een lange trap leidt ons naar het vak. Al na enkele meters wordt het door de gesloopte ver lichting pikdonker. Op de tast loopt de massa half struikelend en vloekend naar boven. Deze oefen- f 1 HfltvS i£ Vreemd lachende stewards in een rij verwelkomen ons, moeten ze soms wat? ing zou me enkele weken later in Kaprun goed van pas komen, alhoewel het in het donker ver rekte lastig loopt met een paar ski's in je handen. Eindelijk arriveren we op de plaats van bestem ming, een enorm vak met 1600 zitplaatsen, vlak onder het dak, een geweldige plaats. Vreemd genoeg is het speelveld onzichtbaar, bevinden we ons eigenlijk wel in een stadion? Na lang turen herken ik door een enorm massief visnet van het type waarmee men plankton vangt, wat groene vlekken die wel eens op de aanwezigheid van een grasmat zouden kunnen duiden. Zelden zal een uitzicht op effectievere wijze zijn ontnomen. Woede komt in mij op: "godver de godver, welke idioot hangt dit soort dingen op? Kan dat klote ding niet weg?". Ik word op mijn wenken bediend. Hordes sup porters storten zich plotseling vol overgave op het visnet. Er wordt gerukt en gesleurd alsof het leven er van af hangt. Mijn slaapverwekkende gezelschap in de coupé blijkt verrassend goed vertegenwoordigd. Het studentachtige type dat volop over zijn stageplaats bazelde, hangt als een slingeraap krijsend aan het net. De supporter met zijn telefoonspeeltje hangt zelfs nog een stukje hoger, telefoon aan het oor geklemd en probeert op de maten van de stadionmuziek met zijn volle gewicht het net te breken. Met bewondering sla ik enige tijd zijn ritmegevoel gade. Enkele meters verder hangt een onbekende hees gillend te sjor ren, eveneens met een telefoon stijf aan het oor geklemd. Het zou me niets verbazen als de sup porters met elkaar in gesprek zijn, want probeer in zo'n positie maar eens een SMS-je te sturen. Dan valt onder luid gejuich letterlijk het doek en blijkt uit het riante uitzicht dat we inderdaad in een voetbalstadion zijn beland. Met jaloezie bekijk ik het Engels aandoende bouwwerk met tribunes tot vlak op het veld en een grasmat waarvan wij alleen maar kunnen dromen. Jammer van de hekken rond het veld, maar waarom staat dit sta dion niet in Amsterdam? Wordt het niet hoog tijd om de verantwoordelijken voor onze tweeweke lijkse martelgang voor de rechtbank te dagen wegens verregaande incompetentie en aantast ing van ons supporterschap? Gelukkig weerhoudt de prima atmosfeer in het vakkie-vol-met-Joden mij van nog meer sombere gedachten. Ik hoor meer aanmoedigingen en gezangen dan in alle thuiswedstrijden bij elkaar, waarmee maar weer eens bewezen is dat voor sfeer een echt voetbalstadion een vereiste is. Ook Ajax laat zich inspireren door de steun in de rug en speelt verrassend goed. Ondanks het gelijke spel blijft de stemming er in zitten. Luid zingend verlaten we het vak op weg naar de trein, waar de kachel traditioneel hoog wordt opgestookt. Na enkele kilometers, helaas worden we nergens met stenen bekogeld, begint opnieuw het gevecht tegen de slaap. Langzaam maar zeker verlies ik mijn scherpte en knikkebol weg. Echte voetbalstadions, staanvakken en gras als een biljartlaken, trekken aan mij voorbij. Het moet naar mijn gevoel uren hebben geduurd. Dan ergens tussen station Bijlmer en Duivendrecht schrik ik wakker en kijk rechtstreeks tegen de massieve natgeregende buitenkant van de Arena. Wat een beroerde manier om wakker te worden! Voorlopig slaapt deze jongen niet meer in een supporterstrein.

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 39