De kelder van het profvoetbal: HFC Haarlem Deel 3: Voetbal in de marge - belicht door Mr Ed Ad van Eunen In deze DAS-serie wordt een aantal clubs belicht die om de een of andere reden altijd in de schaduw zijn blijven staan van andere verenigingen. In deel 3 staat één van de oudste verenigingen van Nederland centraal, de eliteclub HFC Haarlem. Een club die sinds hun eeuwfeest eigenlijk geen enkele rol van betekenis meer speelt in het Nederlandse betaalde voetbal en nu al bijna 10 jaar strijdt om de laatste plaats van het betaalde voetbal. Ook dit jaar doet Haarlem volop mee in de strijd om de Rode Lantaarn van het seizoen. Het verhaal in de vorige DAS over Telstar is om de een of andere reden niet overal in den lande even goed ontvangen. Na publicatie van het arti kel werd mijn mailbox tenminste enige dagen geteisterd door boze Haarlemmers die min of meer eisten dat ik de controverse met Telstar, of Telniks zoals zij het noemen, ook vanuit hun positie zou komen bekijken. Tsja. Derhalve maar weer teruggekeerd naar Emmen, om die ploeg ditmaal aan het werk te zien tegen de club uit Telstar's buurgemeente Haarlem. Haarlem, opgericht in 1889, kende z'n beste tijd vlak na de Tweede Wereldoorlog Het werd aan de hand van Kick Smit landskampioen in het naoorlogse seizoen '45/'46. De legendarische linksbinnen staat zesde op de topscoorderslijst aller tijden van Oranje en is dus Haarlems beste voetballer aller tijden. Geheel terecht is de een tiental jaar geleden herbouw de nieuwe hoofdtribune naar hem vernoemd. 32 www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 33 Grote vreugde bij het kampioenschap in 1946 In de jaren tach tig was er sprake van een kleine opleving. De club haalde zelfs nog Europees voet bal. Het speelde in het najaar van 1982 twee ron den UEFA-cup, waarin het werd uitgeschakeld door Spartak Moskou. Deze periode, die ook de laatste inter national in de persoon van Edward Metgod bracht, lijkt echter

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 32