Boek: Alles voor Oranje! van Ruud Verdonck (Uitgeverij de Prom, ISBN-nummer 90-6801-679-2, 221 pagina's, prijs ƒ24,95). Ook zo genoten van het EK? Of had je de indruk dat het voetbal slechts bijzaak was? Ruud Verdonck laat er geen misverstand over bestaan. Voor hem is voetbal allang geen volks sport meer, maar een vehikel voor bobo's in alle soorten en maten om belangrijk te kunnen doen. 'Alles voor Oranje!' is een parodie op de over spannen organisatie van het afgelopen EK en het is dan ook logisch dat er nauwe lijks over voetbal gerept wordt. De hoofdrol wordt opgeëist door ene Louis Biesbrouck, voor zitter van de Nederlandse voetbal bond. Samen met zijn Belgische collega Rik Coppens wordt hij geacht de organisatie van het EK in goede banen te leiden. Die opdracht is gedoemd te mislukken, want het zogenaamde calamiteitenboek hangt als een molensteen om de nek van de organisatie. Het toernooi is nauwelijks begonnen of Biesbrouck krijgt de volle laag. Zijn zoon Stanley is in het aan de Belgische grens gelegen Putte betrokken geweest bij voetbalrellen. In eerste instantie weet Louis zich nog te redden, maar naarmate het verhaal vordert, wordt duidelijk dat hij blijvend door zijn verleden zal worden achter volgd. Stanley is een ongelukje uit zijn eerste huwelijk met zijn toenmalige secretaresse. Daarna zijn er, zoals dat een goed bobo bet aamt, nog twee huwelijken stukgelopen. In de loop van het verhaal legt hij het aan met Katinka, een stagiaire van het EK-journaal en tevens de ex-vriendin van zijn zoon. De zaak loopt defini tief in de soep als zij hem weet te strikken voor Miep, een psychosociale talkshow, in werkelijk heid niets meer of minder dan de Nederlandse versie van Jerry Springer. Hier vliegen al zijn ex- vrouwen elkaar in de haren. Het EK is dan al uitgedraaid op een mislukking. Nadat Nederland ten koste van Frankrijk de kwartfinales heeft bereikt, vindt op het Rembrandtplein temidden van het spontane volksfeest een afrekening in het criminele circuit plaats. Dit leidt uiteraard tot paniek en de politie reageert zoals gebruikelijk is in dit soort situaties: olie op het vuur gooien. Op niets ontziende wijze wordt met inzet van 2000 man het plein schoon geveegd. De opportunistische UEFA-voorzitter ziet zijn kans schoon het calamiteitenboek in zijn eigen voordeel aan te wenden. Het toernooi wordt vanwege de rellen ingekort, er worden geen kwartfinales gespeeld maar meteen halve finales. Belangrijker is dat de nieuwe uitzend rechten door hem zijn verkocht aan het malafi de Oost-Europese mediaconcern MOCKBA 8. Nederland wint het EK na een finale tegen België. Tijdens de rondvaart door de Amsterdamse grachten zinkt de boot met daar op de spelers na een aanvaring met een gedumpte fiets, maar alle opvarenden worden gered. Biesbrouck sluit een samenlevingscon tract met zijn secretaresse en zo is er toch nog sprake van een happy end. De redactie oordeelde zeer verschillend over dit boek en dat is vooral een kwestie van smaak. Een dergelijk verhaal waarin alles tot in het bela chelijke wordt uitvergroot, spreekt je wel of niet aan. Een tussenweg is er niet. Al is het wel zo dat het onderlinge gekonkel tussen bobo's in de wandelgangen meer overeenkomsten met de werkelijkheid vertoont dan men zal willen toege ven. Jammer is dat het boek een toch wel storende fout bevat. Het lijkt alsof België in de halve fina les tegen duitsland speelt, maar dat doet Oranje ook al. Na enig speuren blijkt België tegen Spanje te spelen, al valt dit uit slechts één zin netje op te maken (een gevolg van het feit dat het boek nauwelijks over voetbal gaat). Tel dit op bij de verdeelde meningen en je komt tot twee sterren. de ajax ster nr. 33 www.deajaxster.nl 25

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 25