«««««=fantastisch; ««««=erg goed; «««=goed; ««=matig; «=slecht FAN STUF F Boek: Het wonder van Castel di Sangro van Joe McGinniss (Uitgeverij Byblos, Amsterdam, ISBN-nummer 90-5847-115-2, prijs ƒ39,90). dan Jaconi bestaat nauwelijks. Hij presteert het om uitwedstrijden met een 6-3-1 systeem te spelen en wijst op een gegeven ogenblik om racistische redenen de, door de voorzitter als versterking aangeboden, Nigeriaanse interna tional Joe Addo af. En dat terwijl in de kleine teen van Addo meer voetbalkunde schuilt dan in de hele selectie van Castel di Sangro bij elkaar. Met eigenaar en schatrijke maffioso Rezza en voorzitter Gravina krijgt Joe naarmate het sei zoen vordert en er steeds meer van hun duiste re praktijken zichtbaar wordt, een slechte rela tie. Vooral ook omdat Joe weigert om zich op de vlakte te houden als er iets gebeurt wat hem niet bevalt. En er gebeuren nogal wat vreemde din gen: heeft een Sparta-trainer ooit eens vooraf gaande aan Sparta-Ajax zijn terreinknecht opge dragen het veld niet te maaien, Gravina laat in de nacht voorafgaande aan de thuiswedstrijd tegen het veel sterkere Foggia doodgewoon het veld blank zetten om een betere kans tegen hen te hebben. Uiteraard wordt de scheidsrechter dermate ingepalmd dat hij het wel uit zijn hoofd laat om de wedstrijd af te gelasten. Zo passe ren er dat seizoen diverse vreemde gebeurte nissen die waarschijnlijk alleen maar in Italië (kunnen) voorkomen en die het boek zonder meer erg boeiend maken. Een duidelijk minpunt is de schrijfstijl van Joe: hij vermeld op willekeu rige wijze voor- en achternamen afzonderlijk van elkaar, zodat je een spiekbriefje nodig hebt om te weten over wie hij het nu weer heeft. Daarnaast vermeldt hij nogal eens Italiaanse woorden of zinnen, om ze meestal daarna weer te vertalen. Erg leuk voor mensen die net een cursus Italiaans volgen, maar hinderlijk voor de gemiddelde lezer. Tot slot is het boek blijkbaar in eerste instantie voor de Amerikaanse niet- voetbalkenner geschreven, want Joe presteert het om in detail te vertellen wat bijvoorbeeld een corner of een penalty inhoudt. Ondanks deze minpunten is de inhoud boeiend genoeg om het boek te lezen, onder andere omdat je vrijwel het hele boek door in spanning blijft of Castel di Sangro wel of niet zal degrade ren. Om dat te weten te komen, zul je echter het boek moeten lezen. Een 320 bladzijden dik boek met een opmer kelijke, waar gebeurde inhoud. De Amerikaanse schrijver Joe McGinnis, com pleet voetbalgek sinds het in 1994 in Amerika gespeelde WK, krijgt via een relatie een uitno diging om een seizoen bij te wonen van de nie tige Italiaanse voetbalclub Castel di Sangro. Castel di Sangro speelt in het gelijknamige ongeveer 200 kilometer ten oosten van Rome liggende dorp met slechts 5.000 inwoners. Op 22 juni 1996 promo veerde het na het beter nemen van strafschop pen tegen Ascoli vanuit de Serie C1 naar de Serie B (één klasse onder de Serie A). En dat werd door geheel Italië als een wonder beschouwd. Want hoe kon een dergelijk clubje uitstijgen boven veel grotere clubs uit steden met soms wel meer dan 100.000 inwoners? Uiteraard accepteert Joe de uitnodiging en brengt vrijwel het gehele voetbalseizoen 1996- 1997 door in het qua weer erg kille, in de ber gen gelegen Castel di Sangro. Die kilte leeft echter niet tussen de spelers en Joe. Met de meesten wordt hij de beste vrienden. Joe mag dan ook vrijwel altijd overal komen waar de spelers zijn, soms tot in de kleedkamers aan toe. Daarnaast reist hij samen met de spelers naar de uitwedstrijden en eet hij dagelijks in hetzelfde restaurant als waar de vrijgezelle spelers en de trainer, de norse Jaconi, dat doen. Met Jaconi, die toevalligerwijze zijn buur man wordt en die in de ogen van Joe vrijwel wekelijks blundert, krijgt hij een eigenaardige haat-liefdeverhouding. Een vreemdere trainer 24 www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 33

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 24