nn>—3 aTE^ELO ~i nu nna Barcelona met hen, geduldig wacht op het moment dat de opvolger van Van Gaal ook zijn biezen moet pakken. De druk die de pers en de trainer (in zijn nadagen) op de spelers leggen, werkt natuurlijk alleen als je je die druk ook wer kelijk aantrekt. En dat punt zijn Litmanen en Kluivert inmiddels gepasseerd. Daarom verheugt Jari Litmanen zich alleen maar over het feit dat hij voor het eerst sinds vijfjaar pijnvrij voetbalt en stort hij zich met hernieuwd enthousiasme op de wedstrijden van het Finse nationale elftal. Ondanks de ogenschijnlijke malaise is de middenvelder nog nooit zo ont spannen geweest als nu. Patrick Kluivert meldt zich met zijn blessure maar sporadisch bij het trainingsveld. Ook hij doet het rustig aan. Voor Ferrer heeft hij geen zin zich extra in te spannen. En hij heeft dan wel beloofd ooit naar Amsterdam terug te komen, maar dat moment is nog niet aangebroken. Kluivert wil eerst nog rondkijken in het buiten land. Mocht het met Barcelona echt niets wor den, dan is Engeland waarschijnlijk de eerstvol gende bestemming. Ajax komt aan de beurt, maar pas een paar jaar en vele miljoenen later. Wandelend op de Montjuïc, neerkijkend op een paar geblesseerde Espanyol-spelers die in het Olympisch Stadion hun rondjes lopen, moet de DAS-verslaggever erkennen dat het realisme van Co Adriaanse zo gek nog niet is. Eerst waar schuwde hij voor misplaatste hoge verwachtin gen, nu houdt hij de poort nadrukkelijk gesloten voor publiekslieveling Litmanen. En inderdaad bakt de ploeg er dit seizoen niet zo veel meer van dan in de voorgaande jaren. Wat niet zo vreemd is, omdat vergeleken met vorig seizoen alleen Bergdolmo en Galasek als versterkingen zijn aangetrokken. Goede spelers, maar geen voetballers die in hun eentje een kwakkelend team naar Europees topniveau slepen. Misschien moet Ajax zich ook maar niet ver moeien door achter spelers als Litmanen en Kluivert aan te gaan. Want behalve de voor de hand liggende financiële obstakels, lijkt het dui delijk dat de oud-Ajacieden in Barcelona hun toekomstplannen al hebben gemaakt. En Ajax komt daar (nog) niet in voor. Roepen om Litmanen en Kluivert valt gewoon in dezelfde categorie als roepen om Cruijff: ze komen niet, maar herinneren de verantwoorde lijken (spelers, trainers en bestuur) wel fijntjes aan de verplichting om kwaliteit te leveren zolang ze het Ajax-embleem op shirt of pak dra gen. De sterren van toen als de kwaliteitsbewa kers van nu. Daarom mogen ze, al dan niet via de supporters, als een echte 'Big Brother' altijd meekijken over de schouder van Co en co. t-Li-L ?A KK PE MEER LI LIL L U <S£WR PATRICK de ajax ster nr. 33 www.deajaxster.nl 17

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 17