Big Brother is watching you Cruijff, Litmanen en Kluivert: Naar goede Amsterdamse gewoonte weten de supporters in de Arena moeiteloos de zwakke plekken van hun favoriete club bloot te leggen. Juichen voor doelpunten en mooie acties is prachtig, maar een middagje (of zoals tegen woordig steeds vaker: een avondje en misschien binnenkort wel een ochtendje...) voetbal is natuurlijk niet compleet zonder het nodige geklaag. Af en toe hardgrondig vloeken op een misser van Pipo is goed voor het hart. Om uiting te geven aan onvrede, was in De Meer en het Olympisch Stadion een iets te traag gezongen naam voldoende: Johan Cruijff. Maar omdat El Salvador tegenwoordig vaker bij Mart Smeets op schoot zit dan bij Michael van Praag, heeft zich dit seizoen een nieuwe verlosser aange diend: Jari Litmanen. De Finse meester van de organisatie, de 'king of cool' in de moeilijkste wedstrijden. Sommige spelers voelen de roep om Jari als een motie van wantrouwen, de trai ner doet hard zijn best om de deur op het slot te houden. Maar is de kreet 'Litmanen ooh ooh' nu werkelijk een verzoek om een terugkeer van de Fin, of meer een verwijzing naar de goede tij den, toen Ajax nog wel eens wat won? En mogen we ook om Kluivert roepen, nu blijkt dat als de voormalige Godenzonen wel goed com bineren, de doelen onverklaarbaar kleiner en de vijandige keepers onverklaarbaar groter lijken te worden? DAS reisde af naar Barcelona en zocht uit hoe het nu zat met al die 'roodwitten' in het 'roodblauw'. Een waterig winterzonnetje en 15 graden Celsius op de thermometer. Een dak heb je hier niet nodig. Zelfs de zwervers lijken onbezorgder op La Rambla dan op het Leidseplein. Het is niet moeilijk voor te stellen, waarom los hermanos De Boer zonodig dwars moesten liggen om naar het zuiden te vertrekken, hoewel Ronald inmid dels zijn wollen ondergoed weer uit Noord- Holland heeft laten overkomen. Buiten het milde klimaat, mogen de voetballers in de Primera Division zich ook verheugen over goedgevulde dollar-rekeningen bij in offshore banking gespe cialiseerde Spaanse financiële huizen. In Barcelona mogen de parkeerterreinen van de FC en Espanyol rustig opgenomen worden in het rijtje toeristische attracties, zoveel peperduur Italiaans en Duits design is er te bewonderen. Vooral Jari Litmanen heeft het in Spanje slim gespeeld. Hij legde, geheel transfervrij en zeer gewild, alle druk bij Barca en peuterde zo een salaris en tekengeld los dat de ook al niet onder betaalde Braziliaan Rivaldo groen van jaloezie maakte. De ex-Ajacieden hebben zich inmiddels een salarisniveau aangemeten, waarvoor een mid delmatige Nederlandse profclub een redelijk elf tal op de been kan houden. Alleen daarom al is een terugkeer naar Amsterdam uit den boze. Zelfs als de spelers bereid zijn water bij de wijn te doen, dan nog zijn de bedragen die nu rond deze spelers worden genoemd een club die net 19 miljoen verlies van de reserves heeft moe ten afboeken te gortig. Maar de simpele rekensom dan? Ajax draait slecht, zoekt naar organisatie en doelpunten, en Litmanen en Kluivert hebben het niet naar hun zin in Catalonië. Dagelijks drukken de Spaanse kranten de laatste transferlijsten af. Stipnoteringen in de oprot-top-tien zijn steevast weggelegd voor Litmanen, De Boer en Reiziger. In Spanje blijft overigens niets geheim voor de pers. De grote clubs worden dagelijks door tien tallen journalisten onder de loep gehouden. Helaas is de druk om te 'scoren', in een land waar meerdere sportkranten dagelijks drie tot vier pagina's nieuws per club moeten afdrukken, soms te groot. En dus wordt er vaak met hagel geschoten. Tussen de tientallen speculaties en soms zelfs verzonnen berichten zit altijd wel een waarheidje. Argumentatie van de transferlijsten is dan ook niet altijd noodzakelijk. Zo schrijft 'Marca' bij De Boer: "Moet weg, want is niet con stant genoeg" en bij Reiziger: "Is wel constant, maar moet toch weg". Overigens wil Barca vol gens één van die hagelschoten het huidige ver dedigersbestand uitdunnen, omdat Christian Chivu zich binnenkort bij Camp Nou meldt. Ajax zoekt, Barcelona wil kwijt. Eén en één is twee, of niet? Niet, dus. Want Litmanen, Kluivert, De Boer en Reiziger hebben allang besloten hun tijd uit te zitten onder de Spaanse zon. Met coach Serra Ferrer aan het roer wordt het niks, dat hebben ze inmiddels vastgesteld. En tegen een vergoeding van een paar ton per week, is het best de moeite waard even af te wachten. Het gevolg is dat de spelers, en heel 16 www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 33

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 16