13 mensen voelen zich toch al steeds meer vervreemd van de club nadat we zijn verhuisd, een nv zijn geworden, adidas hebben binnenge haald en het logo hebben vernieuwd. Eerlijk gezegd: ik kan ze er geen ongelijk in geven. En daarom ben ik ook zo blij met dit initiatief om Het Shirt van Johan Cruijff Heilig te verklaren en een levensgrote replica van een authentiek Ajax-shirt met het rugnummer 14 boven het speelveld te hangen. Goed voor de clubsfeer en bovendien moet je het in de tijd zien. Doen ze in de States ook. Over twintig"Mwah, Frank", inter rumpeert Van Praag, "dat idee van die zeikerige supporters. Wat moet ik ermee. En dat gedoe over de clubsfeer. Als de resultaten weer goed worden, heeft niemand het er meer over." Michael kijkt nu geïrriteerd op zijn met diaman ten ingelegde Rolex en staat op. "Ik moet nu in overleg met jorien om de Euro League-plannen door te nemen", zegt hij, onderwijl gehaast de zaal uitbenend. Het hoongelach van Arie van Os sterft langzaam weg. Michael kijkt de geest aan en zegt hem dat hij nu wel genoeg heeft gezien. Maar de geest laat hem niet ontsnappen en voert Michael mee naar de toekomst. Hij neemt hem mee naar het gezellige supportershome alwaar een groepje mensen luidruchtig aan de boemel zitten te discussiëren. Michael loopt wat rond en in tegenstelling tot zijn vooroordeel vindt hij de sfeer gemoedelijk. Hij neemt plaats aan de bar naast Taxi Piet en kijkt of er ook Bushmill geschonken wordt. De fles- sengalerie bestaat echter louter uit recht toe recht aan spiritualiteiten. Enigszins ontdaan con centreert hij zich maar op het gesprek dat op een steeds luidere en geanimeerdere toon wordt voortgezet. Taxi Piet voert, zichzelf onderste unend met brede armgebaren, het hoogste woord: "Gelukkig is die 'Van Praag' ook opgerot. Eindelijk. Misschien dat het nieuwe bestuur ook eens naar ons gaat luisteren. Kunnen ze hopelijk wat blunders goedmaken en de commercie een wat menselijker gezicht meegeven. De clubsfeer is helemaal verziekt door die klerelijers. Je kan toch niet begrijpen waarom bijvoorbeeld dat shirt van Cruijff niet is opgehangen tijdens dat klote eeuwfeest. Kans van de eeuw, maar wat doen die gasten godverdomme: een beetje slap lopen te ouwehoeren dat Cruijff toch al zoveel is gehuldigd. En dan dat klote concert in het con certgebouw, man, man! Niets, maar dan ook helemaal niets is voor ons gedaan tijdens dat hele eeuwfeest, khafferbile. Laat staan dat wij, de meest trouwe supporters, er iets aan toe hebben kunnen voegen. Wij zijn toch zeker ook Ajax. Wij dragen verdomme toch ook bij aan alles watAjax maakt. Als wij niet meer komen dan kun nen ze het shaken. God kolere zeg, wat ben ik blij dat die Van Praag is opgerot. Tante Sjaan, een rondje voor iedereen en zet maar op de rekening van Michael, die klootzak, hahahaaai! Het supportershome vult zich met gelach, terwijl Tante Sjaan in rap tempo de Amsterdammertjes vult met Heineken. Badend in het zweet schrikt Michael wakker. Zijn bezorgde vrouw staart hem aan. "Je loopt de hele boel bij elkaar te krijsen. Wat is er gebeurd? Hee, ik ben het maar, je kijkt alsof je een geest ziet. Wat is er in vredesnaam aan de hand? Je ziet er niet uit, man, zo lijkbleek heb ik je nog nooit gezien.Michael bromt slechts wat over een slechte nachtmerrie en over een boodschap die verleden, heden en toekomst met elkaar verbindt. Zijn vrouw slaat haar kamerjas van zuiver zeehondenbont dicht en schuifelt niet begrijpend terug naar het warme waterbed. Het is 2020. De grijze Michael van Praag neemt tegenwoordig de lift. De steile trappen zouden hem een hartaanval kunnen bezorgen. Hoe hebben ze ooit zo'n stadion kunnen bouwen. Er komen toch niet meer dan 20.000 toeschouwers gemiddeld. Nou ja, ook zo kun je vak 127 bereiken. Zelfs zijn zoon, die vindt dat hij niet zo moet zeuren over de verloren gegane clubsfeer, wil niets meer met 'm te maken hebben. Eigenlijk laat 'm dat ook volkomen koud. Het is er gewoon veel gezelliger dan toentertijd op dat ereterras. Lekker 90 minuten staan op de F-Side. Die naam is gelukkig altijd bewaard gebleven. De spelers komen het veld op en Michael zingt uit volle borst mee om z'n helden aan te moedigen. Er is net weer een nieuw talent doorgebroken. Weer één met zo'n vreselijk moeilijke naam. Net als met die Ikedia twintig jaar geleden. Die zijn we toen ook maar gewoon 'Pietje' gaan noemen. Vernoemd naar Taxi Piet. Anders wordt het allemaal veel te moeilijk. Michael kijkt naar de nok van de Arena. Kale ruimten. Toch jammer dat destijds dat grote shirt met nummer 14 niet is opgehangen. Nu pas is hij gaan snappen welke waarde dergelijke attributen voor supporters hebben. Was het niet Van Os die dat toen niet wilde? Het schiet hem niet meer in te binnen, maar jammer is het toch wel. De wedstrijd tegen Stormvogels Telstar Combinatie gaat jammerlijk met 1-3 verloren. Gelukkig blijft de sfeer goed: samen met Taxi Piet lekker weer 90 minuten lopen kankeren op het jonge en talentvolle Ajax, dat helaas nogal wis selvallig presteert... Solis sacerdotibus Ed Ad van Eunen de ajax ster nr. 33 www.deajaxster.nl

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 13