Bellen na Ajax- Feyenoord: 11 licht gewonden Stadionplein Geen schiet- waardig geval Toch besluit hoofdofficier van Justitie Berger na een halfjaar durend onder zoek om Arthur B. niet strafrech telijk te vervol gen. Wel besluit hij goedmoedig om Bert bij gebrek aan wet tig en overtui gend bewijs niet te vervolgen wegens openlij ke geweldple ging en overtre ding van de Vuurwapenwet. Berger wenst de zaak als afge daan te beschou wen. Bert, die inmiddels wei nig vertrouwen meer had in een objectief onder zoek, legt zich hierbij neer. Zjjn raadsman zag meer in een civiele procedu re. Aldus wordt besloten tot een civiele procedu re tegen de agent. Hij neemt hiervoor de bekende Willem van Bennekom in de arm, de eerdere verdedi ger van enkele IRA-leden. Van Bennekom pro beert zowel de gemeente Amsterdam als Arthur civielrechtelijk te vervolgen. Br wordt 25.000 geëist wegens geleden imma teriële schade. In februari 1987 komt de zaak voor de rechter, waarna een jarenlang steekspel rond de schade vergoeding losbreekt. Het justitie-apparaat wordt met een reeks getuigenissen opnieuw in wer king gezet. Arthur draait zich steeds verder in zijn verhaal. De agent die eerder verklaarde met een pistool in zijn hand een groep Ajacieden te ach tervolgen en Bert de schop in zijn rug gaf, beweert op zijn beurt ook weer van achteren door twee andere Ajacieden te zijn geschopt. Zelfs het televisiemedium wordt niet geschuwd om de onschuld van Arthur aan te tonen. In het programma Avro's Televizier van mei 1987 over getrau matiseerde politieagenten door schie tincidenten, mag een bloednerveuze Arthur zijn ervaringen vertellen. Op een vraag van Ria Bremer of hij bewust heeft geschoten wordt ontken nend geantwoord. Arthur, hand in hand met zijn vrouw, beweert verras send genoeg dat het helemaal geen schietwaardig geval was, maar dat hij voor de zekerheid toch maar zijn pistool heeft getrokken. Ben verspre king met gevolgen, zo blijkt later. Vernietigend vonnis In april 1989 komt de rechtbank tot een vernietigend vonnis. De recht bank gelooft helemaal niets van het verhaal van Arthur dat hij zich op luide toon als lid van de politie met een "halt politie, u bent aangehouden" bekend heeft gemaakt. Hierdoor is het volstrekt logisch dat Bert zich tegen de onbekende persoon heeft verde digd. Arthur's beroep op noodweer is daarmee van tafel geveegd. Gezien de geringe gevolgen van de schotwond veroordeelt de rechtbank de gemeente Amsterdam en Pistolen Arthur tot het betalen van een karige schadevergoeding van 1000, te ver meerderen met de rente. Ook worden de gedaagden veroordeeld in de kos ten van het geding. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij rellen na de wedstrijd Ajax Feyenoord zijn gistermiddag elf mensen licht gewond ge raakt. Er werden negen aan houdingen verricht wegens openlijke geweldpleging en verboden wapenbezit. Slechts door het uitvoeren van enkele charges wist de mobiele eenheid te voorkomen dat wraaklustige Ajax-suppor- ters en feestvierende aanhan gers van Feyenoord met el kaar slaags raakten. Een rechercheur van de aan houdingseenheid van de Am sterdamse politie moest zelfs een waarschuwingsschot los sen om zich zes Ajax-suppor- ters van het lijf te houden, die de arrestatie van een van hen wilden verhinderen. De recher cheur kreeg daarbij een steen op het hoofi De ongeregeldheden deden zich voor op het stadionplein en op het plein voor het NS- station Amsterdam-zuid, van waar de voetbaitrein met Feyenoord-supporters richting Rotterdam vertrok. Meteen na afloop van de wedstrijd stroomde een niet extra bevei ligd supportersvak leeg, waar tussen zich volgens de politie leden van vak S bevonden, de harde supporterskern van Feyenoord. Op het stadion plein botste deze groep met le den van Ajax' F-side. Met be hulp van een peloton ME'era, de bereden politie en agenten met honden werd een wig ge dreven tussen de vechtende supportera. 50 www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 32

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 50