wild west Iff zuid Het hoeft geen betoog dat wedstrijden tegen feyenoord beladen duels zijn. Ook in de tachtiger jaren is dit het geval. Om veiligheidsredenen wijkt Ajax daarom regelmatig uit naar het Olympisch Stadion, alhoewel het extra publiek natuurlijk ook mooi is meege nomen. Het gaat er vaak hard aan toe en de politie krijgt steeds meer moei te om de supporters uit elkaar te hou den. Op 6 oktober 1985 zou een in het nauw gedreven agent zelfs een waar schuwingsschot hebben gelost, omdat hij volgens krantenberichten door maar liefst zes Ajax-supporters is belaagd. Een mooi verhaal, maar geen enkele krant weet te melden dat een jonge Ajacied hierbij dwars door zijn hand is geschoten. Wat is er werkelijk gebeurd in de omgeving van het sta dion na afloop van de competitiewed strijd tegen feyenoord? Een recon structie van een opmerkelijke gebeur tenis. De rituelen rondom de voetbalklassie- ker voltrekken zich altijd volgens een vast scenario. De F-Side verzamelt zich steevast voor café Van Dijk of hangt smakkend en kauwend rond bij de Febo, de blik strak gericht op de brug bij de Amstelveenseweg. Het wachten is op de feyenoord-meute. Zij worden, voorafgegaan door politie te paard en omringd door pelotons ME, vanaf de Stadionkade en later de Amstelveenseweg rechtstreeks het stadion in gedirigeerd. Ter hoogte van het Texaco-tankstation vliegen over de opgestelde ME-linies wat stenen heen en weer. Er weerklinken harde knallen van exploderend vuurwerk en kort daarop volgt de onvermijdelijke char ge van de politie richting het Stadionplein. In het stadion worden supporters streng van elkaar geschei den. De meeste F-Siders zien het hope loze in van de situatie en blijven gewoon staan op de staantribunes in de vakken SS en TT. Enkele tientallen fans verkiezen een plek op de overdek te tribune pal naast het bezoekersvak. Ook op de bewuste zondag van de 6e oktober verloopt alles volgens het ongeschreven draaiboek. In de rust van de wedstrijd wordt de eerste grote fout van de dag gemaakt. Door lankmoedig optreden van de ME lukt het ongeveer 850 feyenoorders om te onsnappen uit het bezoekers vak. Zij mengen zich tussen het 'gewo ne' publiek' in het halfvolle vak HH en kijken daar de wedstrijd uit. Helaas wordt het een pijnlijke nederlaag. Ajax, met trainer Cruijff op de bank en Marco van Basten in de spits, verliest vlak voor tijd door een ongelukkige tegentreffer met 2-1. Confrontatie Ha het laatste fluitsignaal stroomt het stadion snel leeg. De meeste F- Siders uit de staanvakken S, T, TT en SS banen zich door de mensenmassa moeizaam een weg naar de Amstelveenseweg om daar de bezoe kers op te wachten. Ook de ontsnapte feyenoord-groep uit vak HH loopt mee in de stroom naar buiten. Buiten aan gekomen volgt meteen een stormaan val in de richting van het Stadionplein. Het nietsvermoedende publiek wijkt uiteen en zoekt een goed heenkomen. Even onverwacht als de aanval was begonnen stopt deze, maar zo'n vijfentwintig feyenoorders rennen door. Zij lopen rechtstreeks in de armen van een groep van zestig zich verzamelende F-Siders die rake klappen weet uit te delen. De verraste politie, die de handen vol heeft aan het afsluiten van het bezoekersvak, moet dan improviseren en chargeert er lustig op los. Na enkele minuten zijn de partijen weer gescheiden en een handvol ME'ers met wat ruiters begeleidt de voorhoede van de feye noorders in de richting van station Zuid. Over de Stadionkade weerklinkt uit 250 kelen het uitdagende "Amsterdam dodenstad". 46 de ajax ster nr. 32

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 46