Ajax, daar hoorden zij engelen zingen... Een film van Roel van Dalen Op 22 november zal op het IDFA (Internationaal Documentaire Festival Amsterdam) de documentaire 'Ajax, daar hoorden zij engelen zingen' in première gaan. De redactie werd door ID&DTV uitgenodigd een voorpremière bij te wonen. Als doorgewinterde recensenten die zo'n beetje elke film over Ajax gezien hebben, besloten wij ook dit nieuwste product eens kritisch te bekijken. De docu begint in een kleedkamer van de Arena met een weinig inspirerend toespraak je van Jan Wouters voor de selectie aan het begin van het rampseizoen 1999-2000. De volgende beelden laten de persdag zien en het wordt dan al duidelijk dat deze film een aaneenschakeling van fragmenten zal zijn die het verhaal van één seizoen Ajax vertellen. Het verhaal vertelt zichzelf, 90 minuten lang, objectief, zonder commentaarstem en zonder interviews. De kijker wordt duidelijk uitgeno digd zelf een oordeel te vellen over Ajax zoals het nu is: een beursgenoteerd voetbalbedrijf. "Eens kijken of we nog wat talentjes kunnen ontdekken", horen we een man in een Landrover zeggen. We zijn aangeland in Ghana. Even later dribbelt een stel jonge Afrikaantjes op blote voeten en slechts gekleed in een versleten voetbalbroek over de steppe. Er wordt een lullig toespraakje gehouden, een paar jongetjes mogen door naar de volgende ronde en de rest mag vech ten om foto's van Ajax-spelers (kralen en spiegeltjes waren blijkbaar niet voor handen). Verderop in de documentaire wordt het nog gênanter. In een Ghanees voetbalstadion staan uit het hele land verzamelde talenten op een rij. Omdat ze geen van allen precies weten wanneer ze geboren zijn, zal iemand van wie je vermoedt dat het een soort dokter is het jonge grut onderzoeken. Er wordt wat gevraagd en wat gekeken en zo af en toe krijgt een van de jongens een duw in zijn rug. Jammer, maar hij is afgevallen. Het ontbreekt er nog aan dat de neusbreedte en de sche- delomvang wordt opgemeten of het gebit aan een nader onderzoek wordt onderworpen. Eerst moesten we zonodig naar de beurs en nu zitten we al in de slavenhandel, waar moet dit naartoe? Niet minder verontrustend is de wijze waarop met de huidige voorraad handelswaar wordt omgesprongen. Terwijl Richard Witschge een hersteltraining van Bobby Haarms ondergaat, da s wordt in de Arena op louter financiële argu menten beslist of hij een nieuw contract krijgt aangeboden. Zo ontstaat langzaam maar zeker het beeld van een kille, zakelijke orga nisatie. Op De Toekomst is het niet veel beter. Pupillen zitten in de kleedkamer. Een kleu terklasje waar de kinderen ronduit kinderach tig worden behandeld. Het vormt een schril contrast met de wijze waarop de kinderen tij dens evaluatiegesprekken als volwassenen op hun verantwoordelijkheden worden gewe zen. Ouders zijn nauwelijks teleurgesteld als hun zoontje de deur gewezen wordt. Het nor male gezinsleven kan weer beginnen. Zo wisselen beelden van Ghana, de jeugd opleiding en vooral Ajax 1 elkaar af en vor dert het voetbalseizoen. Op zich is er niet heel veel nieuws te zien (maar dat kan ook bijna niet). De meesten zullen de plaatjes van de jeugdopleiding en de taferelen in de kleedkamer van het eerste wel kennen (maar let toch even op Chivu, de enige échte win naar die er op dit moment bij Ajax rondloopt). Het gaat er vooral om dat er een document is van het seizoen waarin Ajax honderd werd en waarin alles mislukte. Onverbloemd wordt getoond hoe Ajax verworden is tot een cyni sche organisatie. Wij zijn toch wel benieuwd wat men bij Ajax zelf van deze film vindt, want de spiegel die het krijgt voorgehouden kan nie mand vrolijk of hoop vol stemmen. Ga deze film zien! 27-11 in Pathé Arena en vanaf 30-11 in andere zalen in Amsterdam.

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 37