veel tactische opdrachten. Liverpool is overdui delijk de betere ploeg en weet dan ook vrij gemakkelijk met 4-1 te winnen, onder andere door twee doelpunten van een goed spelende Erik Meijer. Vocaal gezien gaat de zege moeite loos naar de Celts, die De Kop' zo'n 88 van de 90 minuten overstemmen. Al met al is het bezoeken van deze Testimonial een waar feest. Zowel voor, tijdens als na de wedstrijd is het genieten geblazen. Ronny Moran, die aan deze avond ongeveer 700.000,overhield, verwoordde het gebeuren als volgt: "Ik ben overdonderd door de sfeer. Ik zit al een hele tijd in dit wereldje, maar dit heeft pas echt mijn ogen geopend voor hetgeen waar voetbal echt om gaat. De support van de Liverpool- en Celtic-fans was magnifiek. Rest de vraag: waarom wordt er in Nederland niet aan een Testimonial gedaan? Of belangrij ker voor ons: waarom gebeurt dit niet bij Ajax? Ajax Ajax heeft als enige club in Nederland nog een beetje een traditie met wedstrijden die een ver gelijking met een Testimonial kunnen doorstaan. Op 8 augustus 1973 werd er voor 'Mister Ajax' Sjaak Swart een erewedstrijd gespeeld tegen Tottenham Hotspur. Voor 51.559 toeschouwers in een sfeervol Olympisch Stadion werden onze 'Joodse broeders' met 4-1 verslagen. In een voorwedstrijd speelde oud-Ajax, met onder andere Rinus Michels in de gelederen, met 2-2 gelijk tegen oud-feyenoord. Doordat diverse oud- Ajacieden ver vóór tijd al waren opgebrand, moest de in de rust al gewisselde keeper Gert Bals op het laatst nog even in de spits spelen. En niet zonder succes, want van hem was de 2- 2 afkomstig. Na de wedstrijd werd Sjakie Swart tijdens een feestavond tot Bondsridder geslagen. Mede dankzij optredens van Ben Cramer (met een Sjaak Swart-versie van 'De oude muzikant') en Tante Leen en Willy Alberti (die speciaal voor deze gelegenheid de single 'Dag Paco' uitbrach ten) werd Sjakie's afscheid tot in de kleine uur tjes gevierd. Overbekend is de op 7 november 1978 tussen Ajax en bayern münchen gespeelde erewedstrijd voor Johan Cruijff. Niemand maar dan ook nie mand van de 48.799 aanwezigen zal de uitslag van deze wedstrijd ooit vergeten: 0-8. Op die avond overtraden de zuid-duitsers vele onge schreven voetbalregels en veroverden voor eeu wig hun eretitel 'meest impopulaire buitenlandse club aller tijden'. De laatste erewedstrijd was de benefietwedstrijd voor de door een hersenbloeding getroffen Robbie de Wit. Op 28 mei 1988 verloor een met diverse jeugdspelers aangevuld Ajax 1 in De Meer met 3-1 van het Nederlands Elftal. Opvallend was het lage aantal toeschouwers: slechts 11.000 fans bevolkten de tribunes. Debet hieraan was mogelijk het feit dat iedereen, inclu sief de pers, voor deze wedstrijd een kaartje moest kopen. Ook opvallend was het twintig minuten meespelen van de psv-internationals, die nog een Europacupfinale van een paar dagen daarvoor in de benen hadden. Bij Ajax speelden enkele gastspelers mee, waarvan Utrecht-speler en maatje van Rob de Wit Herman Verrips (tegenwoordig vuilnisman!) de meest opvallende was. Herman speelde die dag zo goed, dat vele Ajax-supporters hem graag naar de hoofdstad hadden zien komen. Daarna was het over met wedstrijden die speci aal ter ere van een eigen speler of clubman wer den georganiseerd. Ook de vorig jaar voor Johan Cruijff gespeelde 'wedstrijd van de eeuw' kun je met de beste wil van de wereld geen Testimonial noemen. Niettemin was dat trouwens een fantas tische happening. Het ontbreken van een Testimonial-cultuur is gewoon jammer. Wat is er immers mooier dan iemand te eren die dat verdient? En wat is er mooier om dit juist met een voetbalwedstrijd te doen, waarbij ook de supporters hun verbale steentje kunnen bijdragen? Want, om met Ronny Moran te spreken, daar gaat het toch eigenlijk om. Dus Ajax: denk hier eens over na. Want hoe mooi het afscheid van Bobby Haarms ook was, een speciaal voor hem gespeelde wedstrijd tussen Ajax 1 tegen een door hem uitgenodigd team of door hem geselecteerde spelers was het ultieme afscheidscadeau voor 'De goede beul' geweest. Misschien moet de Britse norm dat een speler minimaal tien jaar achtereen in het eerste elftal heeft gespeeld bij Ajax wel worden verlaagd tot bijvoorbeeld zeven jaar, om ook eens een keer een Testimonial voor een speler te kunnen hou den. Of misschien moetje de spelers die een flin ke bonus kunnen binnenhalen juist wel 'dwingen' om de tien jaar vol te maken. Mochten er desondanks geen spelers voor een Testimonial in aanmerking komen, dan zijn er nog wel wat oude getrouwe clubmensen die dat zeker hebben verdiend. Zeker weten dat in ieder geval de supporters hen een geweldige uitgeleide zul len doen. Maar laten we hopen dat we deze 'laat- sten der Mohicanen' nog een tijdje in huis weten te houden. (Met dank aan Evert Vermeer voor zijn bereid willige medewerking aan het Ajax-deel van dit artikel) 24 www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 32

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 24