De kelder van het profvoetbal: Telstar Deel 2: Voetbal in de marge - belicht door Mr Ed Ad van Eunen "Het toetertje van de Mid-side In deze DAS-serie worden een aantal clubs belicht die om de één of andere reden altijd in de schaduw zijn blijven staan van andere verenigingen. In deel 2 staat de trots van de IJmond centraal: Telstar, voortgekomen uit een fusie van Stormvogels en VSV. Een club die, een enkel jaar uitgezonderd, al enige decennia een marginale rol vervult in het betaalde voetbal. Waar kom je terecht als je een kijkje wilt nemen in de kelder van het betaalde voetbal? Afgaande op de eindranglijst van het vorige sei zoen is er een ruime keus uit met name Noord- Hollandse verenigingen. Het vrijwel failliete Volendam eindigde als één na laatste, Haarlem deed het één plaatsje beter, maar als nummer 13 bivakkeert Telstar toch al jaren in die con treien. Telstar, de fusieclub onder de rook van de Hoogovens in Velsen, kwam in de jaren zeventig nog uit in de eredivisie. Het schreef geschiedenis door tijdens de wedstrijd FC Groningen-Telstar na een stiletto-incident, onder aanvoering van betrokkene Fredje Bisschot, niet verder te willen spelen. Behalve de bekerwinst van 1938 door VSV valt er ver der niet veel meer over het verleden van de club te melden. Sinds één seizoen is het kind van de regio, de immens populaire trai ner Simon Kistemaker, weer terug aan de macht. Echte resulta ten wierp dat vorig sei zoen nog niet af. Dit jaar lijkt de kentering te komen. Telstar ver rast vriend en vijand en draait momenteel 'gewoon' mee in de subtop van de Totodivisie. Om deze wederop standing van dichtbij mee te maken leek het zinnig om de ploeg toch maar eens naar een uitwedstrijdje te begeleiden. Aldus reisden wij de combi van de ongeveer 100 man tellende harde kern van de Mid-side achterna naar Emmen voor een avondje Totodivisie. De wedstrijd Emmen-Telstar blijkt een heuse mistwedstrijd, een beetje Ajax-Liverpool van 1966, maar dan anders. Het sfeertje zit er al vanaf het begin goed in bij The White Army, dat de verwachting opvallend snel heeft aangepast aan de huidige prestaties. Emmen speelt daar bij amper een rol. Slechts aan aartsrivaal Haarlem en charlatan-weerman Piet Paulusma wordt de nodige aandacht besteed. De bestor ming van de Mid-side door supporters van Dordrecht vorig seizoen in de met 0-3 verloren thuiswedstrijd is iedereen alweer vergeten. Vanaf het begin van de wedstrijd geselt Jomanda de Emmense tribunes met z'n gruwe lijke misthoorn. Knettergek word je ervan en ik ben niet de enige. Bij tijd en wijle wordt opa gelukkig gecorrigeerd door wat andere suppor ters. De wedstrijd verloopt voorspoedig, geheel tegen de traditie van de voormailge staartclub in. Dus opvallend weinig gekanker, maar voor al veel gejubel. Halverwege de eerste helft gaat Emmen voor de eerste keer de mist in bij een 12 www.deajaxster.nl de ajax ster nr. 32

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 12