nnn a atin Krl lüi .111— ro i iLm 0) T3 C De lange zomermaanden zijn eindelijk achter de rug en met nieuwe energie storten wij ons op het alweer vijf de seizoen van dit fanzine. Schrijfstof te over, want de ontwikkelingen in de voetbal- en supporterswereld hebben bepaald niet stilgestaan. Bij het volledig mislukte EK past slechts een meewarig stilzwijgen. De via onze vernieuwde internetsite (www.deajaxster.nl) aangekondigde braillecursus "penalty schieten" laten we maar even voor wat het is, gezien de hopeloze traptechniek van de Oranjemannen. In de afgelopen maanden is in alle stilte overleg op gang gekomen tussen Ajax en een brede supportersdele gatie. Overleg dat hard nodig was, omdat de kloof tussen supporters en de club steeds groter lijkt te worden. De Zembla-uitzending over het 'verdwenen Ajax-gevoel', enkele maanden geleden, bleek uiteindelijk de direc te aanleiding voor ons om samen met andere supportersvertegenwoordigers aan de gesprekstafel plaats te nemen. Een groot aantal zaken passeert hierbij de revue. Bewust kiezen we ervoor om de gesprekken in relatieve rust te voeren, zonder de grote druk van een ongeduldige achterban. Met het plotselinge vertrek van Frank Kales (zie pagina 2), onze gesprekspartner, leek er een kink in de kabel te komen. Inmiddels neemt Michael van Praag de honneurs waar, in afwachting van de komst van Arie van Eijden en na onze aanvanke lijke bedenkingen heeft de praktijk uitgewezen dat de lucht aanzienlijk is opgeklaard en er een constructief overleg mogelijk is. Belangrijkste onderwerp voor supporters is de komst van het supportershome en met groot genoegen kunnen wij in dit nummer melden dat de plannen hiervoor in een vergevorderd stadium zijn (zie pagina 4). Ook de stadionverboden zijn onderwerp van bespreking. Helaas bleek het voorstel van supporterskant voor een algehele amnestie in verband met het eeuwfeest geen haalbare kaart. Wel is uitvoerig gesproken over de oprichting van een zogenaamde "Supporters Adviescommissie". Supporters wordt binnenkort de moge lijkheid geboden om hun kant van het verhaal uit de doeken te doen. Zonodig kan naar alternatieve sancties worden gezocht. De commissie, die momenteel in oprichting is, krijgt een adviserende rol richting Ajax voor de verdere afhandeling van de zaak. Naar onze mening is dit een goede stap voorwaarts, waarmee de accep tatiegraad van een eventuele sanctie aanzienlijk wordt vergroot. In ons volgende nummer komen we hier uit gebreid op terug. Een ander gevolg van het overleg is de supportersbetrokkenheid bij de organisatie voor uitwedstrijden, een heikel punt waar we meerdere keren over hebben geschreven. Namens de supporters heeft Joark (thans werkzaam bij de SVA) aan dit overleg deelgenomen en ook de OFA heeft recent het genoegen mogen sma ken om bij het overleg te worden betrokken. Helaas vallen de resultaten ons tegen, want de eerste drie gesprekken leverden prompt drie verplichte combi-reizen op naar respectievelijk Sparta, Vitesse en AZ. Dit geeft aan dat het probleem van het grote aantal verplichte combi-reizen, ondanks allerlei mooie beloftes van de KNVB, clubs en overheid nog steeds doorziekt. Verstoringen van het competitieverloop door protestacties van de grote Nederlandse clubs moeten dan ook niet worden uitgesloten. Dit fanzine zal daarin een wat ande re rol spelen dan supporters misschien van ons gewend zijn, aangezien wij onze prioriteit wat meer bij het schrijven en minder bij het actievoeren willen leggen. Ook bij supporters bemerken wij een zeker gevoel van actiemoeheid en dat valt te begrijpen, want de afgelopen jaren zijn er, met meer of minder succes, tientallen acties gevoerd. Toch blijven er altijd zaken die de gemoederen bezig houden en waar supporters menen tegen in verzet te moeten komen. Misschien lastig voor de club, maar het geeft aan dat Ajax ondanks de magere jaren, nog steeds springlevend is. Zo probeert het actiecomité "Sjakie op de bank" de verbanning van de populaire mate riaalman Sjakie Wolfs ongedaan te maken. Initiatiefnemer Ben probeert maar liefst 25.000 handtekeningen op te halen om Co te bewegen zijn ongelukkige besluit terug te draaien. Ruim 6.000 supporters hebben al hun instemming met de actie betuigd. Ook het verzet tegen shirtsponsor adidas, mede gevoed door een tenenkrommende reclamecampagne 'Eens Ajacied, Altijd Ajacied', sluimert door. Het blijft een raadsel waar om sponsor adidas, nota bene vorig jaar nog sponsor van feyenoord, onze brievenbus mag vervuilen met dit soort teksten. Wat ons betreft is dit nu al de blunder van het seizoen (meer hierover o.a. op pagina 30 en 31). Minstens zo raadselachtig is de komst van leo beenhakker. Wij zijn het overhaaste vertrek van deze patholo gische praatjesmaker in 1991 beslist nog niet vergeten, om nog maar te zwijgen over zijn haast ziekelijke gedweep met zijn oude jeugdliefde feyenoord. Daar waar een levenslang stadionverbod op zijn plaats zou zijn, wordt de man, om in termen van Wim Sonneveld te spreken, "binnengehaald alsof het Sinterklaas is". Zelfs de SVA heeft zich door het rotterdamse laten inspireren. Supporters die zich op het tot krantenformaat omgevormde Ajax-Life willen abonneren, mogen zich aanmelden bij een rotterdams antwoordnummer. Genoeg geschreven over bijzaken. Lees in dit nummer alles over voetbalnostalgie (pagina 8), voetbalstad Praag (pagina 12), voetbal in de marge (pagina 32) en natuurlijk niet te vergeten onze vaste rubrieken. Veel leesplezier toegewenst en op naar de vijfde plaats! de ajax ster nr. 31 Rob van harte beterschap! 3

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 3