De kelder van het amateurvoetbal: SC AH '78 Deel 1 Realisme uit vervlogen dagen In deze nieuwe DAS-serie wordt een aantal clubs belicht die om de één of andere reden altijd in de schaduw zijn blijven staan van andere verenigingen. In deel 1 staat de van oorsprong Molukse voetbalvereniging SC AH '78 van ex-Massada bassist Ebbie centraal. Een club die nu inmiddels al twee decennia een even stabiele als onbeduidende rol speelt in het amateurvoet bal. Oorspronkelijk Zo'n honderd jaar geleden moet het er bij het zojuist opgerichte Ajax ook zo hebben uitgezien. Op een afgelegen landje aan de Middenweg te Amsterdam-Noord speelde een clubje vrienden en kennissen hun partijtjes voetbal. Het moet vooral gemoedelijk zijn geweest maar wel met een ambitieuze inslag waarin, niet geheel onbe langrijk, het voetballen wel op de eerste plaats kwam. Het is de oorsprong van het voetbal waar in nog geen plaats is voor van ambitie doorge draaide voorzitters, over het paard getilde spe lers, uit Amerika overgewaaide merchandising, Bosman-transfersystemen, het betalen van ama teurspelers, misplaatste arrogantie van bestuur ders of het nieuwe speeltje van voetbalacade mies. Tegenwoordig is het moeilijk voorstelbaar dat een club die zich aan dit alles niet overgeeft überhaupt wel succesvol zou kunnen zijn. Immers, een technisch beleidsplan moet in de regel met veel bombarie worden gepresenteerd. Ook zijn er voorbeelden te over van plotseling tot het voetbal bekeerde suikeroompjes die van een plaatselijke zevende klasser wel even een BVO zouden maken. Niets van dit alles bij de Sport Club Almere-Huizen '78, de in het rood-wit gehul de derde club van Hulzen. Sinds de oprichting staat de van oorsprong Molukse club in de scha duw van de historische aartsrivalen SV Huizen, hoofdklasser en in 1974 algemeen amateurkam pioen, en HSV De Zuidvogels. Het gemoedelijke clubleven is in het verleden slechts sporadisch in opspraak geraakt, na een uit de hand gelo pen derby met de eerder genoemde plaatselij ke grootmachten. De club vind haar onderkomen in het stadspark aan de rand van de gemeente, vlakbij de plaats waar de Molukse band Massada haar oefen ruimtes had. Huizen herbergt een kleine maar hechte Molukse gemeenschap die naast deze eigen voetbalclub ook een eigen kerk en buurt huis heeft. Alhoewel een meerderheid van het huidige ledenaantal Nederlands is, heeft de ver eniging haar typische Molukse stijl weten te behouden. Befaamd zijn de saté en de enorme barbecues na afloop van de wedstrijden in de kleine, maar beregezellige kantine. Daar waar de voorzitter nog hoogstpersoonlijk de bedie ning voor zijn rekening neemt. De wanden van het clubhuis zijn, naast de onontbeerlijke Club van Honderd, verder bedekt met het originele naambordje van de Ambonstraat en diverse Indonesische spreuken. Geheel conform de Molukse cultuur maakt men zich niet zo heel erg druk om alles. In de twin tig jaar dat de club nu bestaat moeten de spe lers nog steeds zelf de netten ophangen, het veld van hondendrollen ontdoen, zijn reclame borden rondom de velden nog steeds niet gesig naleerd en heeft het zich vorig seizoen via de nacompetitie een klasse hogerop weten te wer ken. De enige daadwerkelijke uiterlijke verande- 32 www.DEAJAXSTER.nl de ajax ster nr. 31

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 32