het rookverbod op de tribune kracht bij te zetten herinnert een bord aan de ramp op Valley Parade. Volgens de Rough Guide to European Football was Slavia vroeger de club van de intel lectuele rebelse Praagse jeugd. In zekere zin is Slavia dus de Tsjechische evenknie van Ajax. Bohemians Praag - Hradec Kralové Een paar tramhaltes van Edenu ligt V D'olicku, het stadion van Bohemians Praag. Hier zouden we de tweede voetbalwedstrijd van het weekend zien. Het zou een gedenkwaardige middag wor den. Aanvankelijk leek het erop dat de wedstrijd voor een zeer select publiek zou worden gespeeld, maar bij de aftrap was het stadion toch nog redelijk gevuld. Een lekker zonnetje, de geur van vieze broodjes worst en het gevoel dat hoort bij een onoverdekte staantribune achter het doel, wat wil een mens nog meer? Hooguit een goede wedstrijd, maar dat zat er niet in. Het niveau zakte naarmate de wedstrijd vorderde naar een bedenkelijk niveau dat zelfs bij de 'fanatieke' aanhang van Bohemians waar wij tus sen stonden op de lachspieren werkte. Ver in de tweede helft, toen iedereen zich al met de bril- stand had verzoend, gebeurde het toch nog. De tegenpartij wisselde, maar bij de speler die het veld in kwam wilde om wat voor reden dan ook het rugnummer niet op zijn shirt blijven zitten. Spelen zonder rugnummer mag niet en dus moest de speler naar de kant voor een ander shirt. Omdat hij daartegen protesteerde kreeg hij een gele kaart op de koop toe. Maar het werd nog erger, want terwijl hij van shirt wisselde Sfeerteam van Bohemians Praag slaagde Bohemians erin datgene te doen wat niemand meer verwachtte, namelijk scoren. De rapen waren gaar en de woedende bank van Hradec Kralové ontplofte zowat van woede. Even later kwam de eerder genoemde wissel speler weer het veld in, maar alsof de duvel ermee speelde had ook dit shirt na enkele minu ten geen rugnummer meer. Het laat zich raden dat deze speler zich niet onbe tuigd liet toen hij van de scheids opnieuw naar de kant moest voor een ander shirt. Er volgde rood. In de laatste minuten kreeg Bohemians het nog even benauwd tegen tien man, maar uiteindelijk had men Europees voetbal zeker weten te stellen, zo ontdekten wij later. Dat was ook de reden dat de supporters na afloop in de hekken hingen en van alle spelers één voor één een hand kregen. Zo kan het dus ook! Stappen (3) Na een snelle McDonalds en in het appartement even opleuken togen wij nog eenmaal naar Club Lavka. Dronken worden wilde om de een of andere reden niet lukken, hoeveel drank we ook innamen en de muzikale fruitmand van de DJ begon nu echt vervelend te worden. Vroeger dan de twee vorige avonden hielden we het voor gezien. Het was mooi geweest. Conclusie Hoewel er niet veel mensen op de wedstrijden af lijken te komen (behalve dan natuurlijk bij een kampioenswedstrijd), mag Praag zich volgens ons zonder meer een echte voet- balstad noemen. Zijn het de stadions? Is het de totaal afwe zige poenerigheid? Het stereo type Tsjechische voetbal (zon der buitenlanders)? Voetbal in Praag heeft nog iets puurs. Daarbij kun je met een goede planning twee of soms wel drie wedstrijden in een weekend zien. Praag is ook een stad waar je je 's avonds uitstekend kunt vermaken. Wie dat wil kan zich voor een geeltje helemaal klem zuipen. Als we dan toch iets negatiefs moeten noemen, is dat slechts dat de inwoners de naam van hun stad nogal ongelukkig gekozen hebben. MM de ajax ster nr. 31 www.DEAJAXSTER.nl

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 15