::>:ö:córs=fantastisch, ms&s^erg gceö, sX^goed; $$=matig n=slecht Her- Surinaamse legioen Boek: Het Surinaamse Legioen van Humberto Tan (Uitgeverij Conserve, Schoorl, ISBN- nummer 90-5429-102-8, prijs ƒ34,95). In vergelijking met Engeland I worden er in Nederland eigenlijk maar weinig goede voetbalboeken geschreven. Enerzijds wordt er maar al te veel geschreven door mensen die misschien wel j goed kunnen schrijven, maar absoluut geen ver stand hebben van voetbal. Anderzijds zijn er mensen die wel verstand hebben van voetbal, maar niet echt boeiend kunnen schrijven. 'Het Surinaamse legioen' van Humberto Tan is hier op een zeer gunstige uitzondering. Hij combi neert een verhalende, lekker weglezende schrijfstijl met zijn liefde voor en kennis van het Surinaamse voetbal. In het boek wordt het verhaal verteld van de Surinaamse voetballers die vanaf de jaren '50 in het Nederlandse betaalde voetbal hebben gespeeld. Velen van hen komen zelf aan het woord in openhartige en boeiende interviews. Ronduit triest is het verhaal van Charly Marbach die jong en naïef naar Nederland kwam en door voorzitter Kasbergen van Elinkwijk zo werd bedrogen dat hij voortijdig, verbitterd zijn kick- sen aan de wilgen hing. Edgar Davids laat meer van zichzelf zien dan in andere interviews. Uit zijn visie op 'de kabel' en de gebeurtenissen tij dens het EK van 1996 blijkt duidelijk dat hij door erg veel journalisten verkeerd begrepen wordt. Wat dat betreft is er sinds de tijd van Humphrey Mijnals, indertijd de eerste Surinamer in de Eredivisie, weinig veranderd. Nederland is nog steeds wat kneuterig en bekrompen. Sinds de 'tachtigers' (Rijkaard, Gullit, Vanenburg) zijn Surinaamse spelers niet meer uit het Nederlands voetbal weg te denken. Alleen een boek over hoe het zover kwam ont brak nog. Humberto Tan heeft letterlijk geschie denis geschreven. Boek: Brilliant Orange, the neurotic genius of Dutch football (OOO) van David Winner (Uitgeverij Bloomsbury Publishing Pic., London, ISBN-num- mer 0-7475-4708-4, prijs ƒ49,95 bij Waterstones, hoek Spui I Kalverstraat). Stranden in het zicht van de haven is één van de specia liteiten van het Nederlands Elftal. Het EK van deze zomer was daar weer een goed voorbeeld van. Niettemin behoorde Nederland op de laatste eindtoernooien (en die van '74 en '78) tot de lan den die het mooiste voetbal spelen. Sterker nog: als het om de ontwikkeling van aantrekkelijk, aanvallend voetbal gaat, gebeurt alles eigenlijk het eerst in Nederland. David Winner heeft uitputtend onderzocht waar om dit zo is, zonder overigens een echt ant woord te vinden. Uiteraard zijn onze volksaard en onze cultuur van invloed op de manier waar op wij voetballen, maar of een wedstrijd gewon nen of verloren wordt, hangt in veel grotere mate van de kwaliteit van de spelers en het toeval af. In iedere grote door Oranje verloren wedstrijd, moet de oorzaak op voetbalgebied gezocht wor den. Het ligt niet aan het feit dat ons land plat is en dat we onder het juk van het Calvinisme leven (waar de Surinaamse voetballers al hele maal geen last van hebben). Bovendien is het hele boek opgehangen aan Johan Cruijff en Ajax en die fenomenen hebben toch geen last van gebrek aan succes. De interviews met o.a. Johnny Rep, Ruud Krol en Barry Hulshoff zijn absoluut de moeite waard en er staan genoeg leuke anecdotes in het boek, maar er blijft iets knagen. Waarschijnlijk dat intellectuelen geen verstand hebben van voet bal en erover zouden moeten zwijgen, maar dat niet doen. 10 www.DEAJAXSTER.nl de ajax ster nr. 31

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 10