Ajax, de problemen en de oplossingen Het seizoen 1999-2000 is een rampseizoen voor Ajacieden. De resultaten zijn niet om over naar huis te schrij ven, het spel is niet om aan te zien, de band tussen spelers en supporters is minimaal en de verhouding tussen supporters en bestuur/directie is slechter dan ooit. Omdat er qua resultaten wel meer rampseizoenen zijn geweest, is dat op zich geen reden om je zorgen te maken. Dat draait wel weer bij, leert de historie. Bij de andere genoemde zaken ligt dat anders. Hieronder de problemen op een rijtje en TIPS om ze op te lossen. Het spel Hoewel de resultaten de laatste 35 jaar niet altijd even geweldig waren, gaf het geboden spel zelden reden tot klagen. Zelfs als we uit bij psv weer eens met grote cijfers verloren, gingen we trots naar huis. We had den die boeren immers 80 minuten met hun rug tegen de muur gezet en waren alleen machteloos tegen een handvol geniepige counters. We waren er dan ook altijd trots op dat Ajax overal en onder alle omstandigheden aanvallend en vaak ook verrassend voetbal liet zien. Toeval of geen toeval, dit ging vrijwel altijd gepaard met een 4-3-3 of een 3-4-3 systeem. Na een nederlaag werden deze systemen soms naïef of achterhaald genoemd, maar dan wel alleen door de zogenaamde glorie-supporters, zij die slechts met een winnend team in verband wensen te worden gebracht. Soms probeerde een coach een reeks van wedstrij den het 4-4-2 systeem uit, waarbij Ajax dan opvallend vaak met verlies werd geconfronteerd. Logisch, want dit systeem zullen bij Ajax grootgebrachte spelers altijd als onwennig ervaren. Je kunt dan ook zeggen dat het 4-3-3 of 3-4-3 tot de Ajax-cultuur behoort en trainers die dit er geforceerd proberen uit te halen 'cul tuurbarbaren' zijn. Gelukkig loopt het hier meestal niet goed mee af, zie Kurt Under en Jan Wouters. TIP voor toekomstige Ajax-trainers: hanteer het ver trouwde systeem en het mooie kijkspel komt vanzelf terug. En daarmee een deel van die unieke Ajax-cul tuur, zowel binnen als buiten het veld, wat Ajax zo bij zonder maakt. Band met de spelers Door matige resultaten, ondermaats kijkspel, erger niswekkend optreden van Jan Wouters en supporters- onvriendelijk beleid van bestuur en directie, is de band tussen supporters en spelers nagenoeg verdwenen. Dit uitte zich in het door de meeste spelers negeren van de supporters (als steun aan Jan Wouters?) en de hierop volgende onverschilligheid van veel suppor ters ten opzichte van de spelers. Het gevolg was dat op momenten dat er slecht werd gespeeld, en die waren er het laatste halfjaar nog wel eens, er fluitcon certen en negatieve spreekkoren op de spelers neer daalden. Dit ging van kwaad tot erger, totdat de posi tieve spreekkoren leken te zijn uitgestorven. Dieptepunt was de wedstrijd Roda-Ajax voor de com petitie. Ajax speelde in het eerste half uur ongewoon flitsend, wat normaal tot een enorme sfeer in het uit vak zou hebben geleid. Nu bleef het echter muisstil. Dat veranderde toen Roda tegen de verhouding in met 2-0 voor kwam: de spelers werden verrot gescholden! Twee weken geleden in rotterdam werd er uiteraard wèl flink gezongen. Logisch, want hier moest aarts vijand feyenoord verbaal worden bestreden. En pas sant werden er ook weer wat pro-Ajax songs ten gehore gebracht, maar veruit de meeste waren anti- feyenoord. Na afloop kwamen er zowaar weer wat spelers, zij het wat onwennig, de supporters bedan ken. TIP voor de spelers: kom nou gewoon eens spontaan naar de supporters, gooi je shirtje in het vak, klim het hek in en geef iedereen die dat wil een hand. TIP voor supporters: begin eens positief aan een wedstrijd. Als de spelers het willens en wetens ver knallen, kun je ze later altijd nog verbaal terechtwij zen. Supporters contra bestuur/directie Meer nog dan in voorgaande seizoenen hebben het bestuur en de directie zich dit seizoen ingespannen om zich enorm impopulair te maken bij (een groot deel van) de supporters. En toegegeven, zij zijn hier in met lof geslaagd. De afstand tussen bestuur/direc tie en de fans is groter dan ooit. Kon dit door Van Praag c.s. nog aardig voor de buitenwereld verbor gen worden gehouden, na de uitzending van Zembla op 11 april werd het half Nederland duidelijk hoe ver ziekt de verhoudingen binnen Ajax zijn. Het gevolg was dat er op beide partijen druk werd uitgeoefend om eens rond de tafel te gaan zitten. In de afgelopen weken zijn achter de schermen de eerste voorzichtige toenaderingspogingen tussen club en supporters gedaan. Vanuit supporterskant wordt geprobeerd om alle "kopstukken" om de tafel te krijgen, zodat alle precaire onderwerpen (o.a. sup portershome, kaartverdeling, stadionverboden) onderwerp van gesprek kunnen worden. TIP voor bestuur/directie: de gesprekken zullen soe peler verlopen als er vooraf een handreiking wordt gedaan. Te denken valt bijv. aan amnestie voor de supporters met knullige stadionverboden voor lichte vergrijpen of de herinvoering van het oude logo als enig logo. Bijkomend voordeel van dit laatste is dat dit commercieel een doorslaand succes zal zijn! TIP voor de supporters: werk allemaal mee om een goede, sterke gespreksgroep te formeren. Vergeet oude vetes en stel het algemene supportersbelang voorop. Alleen dan kan er met succes worden onder handeld! 8 da s 30

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 8