JDE GOEIE QXJWE TIJD «geen AI maandenlang kijkt Nederland uit naar de kroningsdag op 30 april 1980. Niet alleen het klootjesvolk, aangevoerd door vele Oranjeverenigingen, maakt zich op voor het volksfeest. Ook allerlei alternatieve groeperingen treffen de nodige voorberei dingen. Krakers, antimilitaristen, anarchis ten en de geheimzinnige autonomen grij pen, ieder met andere argumenten, de kro ning aan om tegen van alles en nog wat te protesteren. De aanwezigheid van voetbal supporters is een stuk minder vanzelfspre kend, maar goed beschouwd eigenlijk ook niet, want als er iets te beleven valt in de stad staan F-Siders vaak met de neus voor aan. Al wekenlang is de Amsterdamse bevolking tegen wil en dank geconfron teerd met de voorbereidingen voor het his torische moment. Ordebewakers zijn mas saal en nadrukkelijk aanwezig in het straatbeeld. Politiehelikopters lijken non stop boven de stad te hangen en worden nog net niet vanuit de lucht bijgetankt. Dat het een feest zal worden staat al vast. Heeft minister van Binnenlandse Zaken Hans Wiegel op de televisie immers niet hoogstper soonlijk laten weten dat de kroning hoe dan ook een feest moet worden? Al sinds 1977, toen de fonteinen op het Frederiksplein door oververhitte supporters werden bezet, verzamelen F-Siders zich op Koninginnedag jaarlijks in de stad op zoek naar spanning en vertier. Afspreken voor de 30e april is eigenlijk over bodig. Zodra het ergens uit de hand loopt, zullen de relschoppers zich uit het niets mel den aan de frontlinie. Op de vroege woens dagochtend rond de klok van negen uur ver zamelt een groep van ongeveer dertig slape rige F-Siders zich op het Centraal Station. Het gesprek van de dag is op dat moment niet de komende kroning, maar vooral de stunt die de voorgaande nacht is uitgehaald op het rangeerterrein bij het station. In geu ren en kleuren worden de belevenissen uit de doeken gedaan (zie DAS S9) en de afwezi gen hangen met overduidelijk spijtige gezich- ten aan de lippen van de flink overdrijven de ooggetuigen. Na een tijdje zet de groep zich in beweging richting Dam, waar de laatste en onver staanbare flarden van de toespraak van koningin Juliana luidkeels wordt toegeflo- ten. Kort daarop volgt de F-Side versie van een door kinderen, in een programma van Mies Bouwman, gezongen aubade ter gele genheid van de 70e verjaardag van de vor stin. Over de Dam schalt een beledigende tekst, die in het geroezemoes volledig ver loren gaat: Juliana, hoer van Holland Juliana, 70 mannen Juliana, rood wit en blauw Wat ben JIJ een fascistische vrouw Na de traditionele rookbom, waar de vlam niet echt van in de pan slaat, bereiken de eerste geruchten over een grote kraakactie op de hoek Kinkerstraat en de Bilderdijkstraat de wachtende F-Siders. De boodschap wordt juichend ontvangen. Eindelijk kan het feest beginnen, de grote pohne was ai'ent ;txn guterenrnhimd een stuk of twmtil A/ux-suppvners van de f-tide «lx bvruth hemeukoppers) intd zmftM en sehreeuwmd de Dam betraden. Hun boodschap; een spandoek m 54 d a 3xs

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 54