Cristian Chmi i m ers en dergelijke had (deze werden 'gelekt' door Jaap van Praag), lijkt De Telegraaf definitief te hebben afgedaan als Ajax-krant. Deze eer komt Het Parool toe. Het jubi leum werd groots aangepakt en in meer dere kranten troffen wij bijzonder goede en kritische artikelen aan. Jammer genoeg was nauwelijks bij te houden wanneer er weer een jubileum-artikel verscheen en een totaaloverzicht kun nen we dan ook niet geven. Het meest is ons bijgebleven het artikel over Roni Calderon, de zowel bij Ajax als feye- noord mislukte Israëliër, die uiteindelijk in de drughandel verzeild raakte en op dit moment spoorloos verdwenen is. Het was min of meer de Froylan Ledezma van de jaren zeventig. In het verlengde van de artikelen in het Parool ligt ook de nieuwste Hard Gras. Een kop op de voorpagina van Het Parool ("Ajax zag niets in het kleine dik kerdje Diego Maradona") moest als lok kertje dienen. Goedkope reclame, belan genverstrengeling (Matthijs van Nieuwkerk is redacteur van Hard Gras en hoofdredacteur van Het Parool), in ieder geval verdiend het geen schoon heidsprijs. De kop is nog misleidend ook want Hard Gras gaat niet over Maradona, maar over: Ajax, de joden, Nederland. Nummer 22 van Hard Gras is het resultaat van een maandenlange studie door Simon Kuper, geen onbeken de voor lezers van dit tijdschrift. Het levert een indrukwekkend beeld op van (voetballend) Nederland en Ajax in het bijzonder tijdens de oorlogsjaren. Zaken waar Ajax liever het zwijgen toe doet, komen hier aan de orde. Laat niemand na deze Hard Gras ooit nog zeggen dat Ajax geen Joodse club is. Wie net als wij alles gekocht heeft, zal tot de conclusie komen dat dit boek de ideale aanvulling is op het door Ajax zelf uitgegeven Ajax 1900 - 2000. Hiermee komen we meteen bij misschien wel hèt hoogtepunt van alle jubileumuitgaven. Voor Ajax 1900 - 2000 zijn kosten nog moeite zijn gespaard om er iets moois van te maken. Het resul taat mag er zijn: 504 bladzijden puur Ajax-gevoel. Het kan zonder het in te zien worden aange schaft. Unieke foto's en prachti ge tekstbijdragen van leden en spelers. De schaduwzijde van zo'n mooi boek is dat het gena deloos aangeeft wat er op dit moment mis is bij Ajax. Neem het boek zelf: als dit de nieuwe stan daard is voor een Ajax-waardig product, kunnen alle artikelen uit de productencatalogus naar de vuilverbranding. Het is allemaal troep vergeleken bij dit monu mentale boekwerk. Dat geldt ove rigens niet voor het Jubileumboek 1900 - 2000 Het valt een beetje in het niet bij dat andere jubileumboek, maar is toch verplichte kost. Ook met de videoband Honderd jaar hartstocht is niets mis. De band is te kort, slechts zeventig minuten, maar bezorgt je wel zeventig minuten lang kippenvel. Het begin is al geweldig: onge remde, uitzinnige vreugde bij spelers en publiek na de eerste gewonnen Europacup I finale op Wembley. Mooiste moment op de band zijn de verschillende reac ties van Johan Cruijff en Piet Keizer op Piet's passeerbewe ging, waarmee hij het eerste doelpunt voorbereidde. We komen nog even terug op het begrip Ajax-waardig. De video band is prachtig, maar wat moe- de ajax ster r

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 45