helaas nodig en die philipsborden zijn gewoon business, daar erger ik me niet aan. Het hele voetbal is business. Er moet geld komen, zoveel mogelijk geld. Wat doe je dan? Je pakt het. Kijk, ik vind het ook niet leuk dat adidas met die stree- pies komt, maar je ontkomt er niet aan. Wat ik van adidas vind? Nou, ik heb een hekel aan mof fen. Dus, wat moet ik verder zeggen? Daar is alles mee gezegd. Maar als er veel geld mee gemoeid is, dan is het geen verkeerde beslis sing. Het draait allemaal om geld, dat geldt voor iedere club. Als je door wilt gaan met voetbal op niveau, dan heb je geld nodig. Daar is echt niets aan te doen. Je hoeft dan niet altijd te winnen, maar je hebt wel de beste kansen. feyenoord-Ajax Ik kom al 21 jaar niet meer bij feyenoord-Ajax. Het wordt nu een groot feest want het wordt mijn 22e jaar. Ik ben een 'carnavalist', dus is twee keer elf jaar een feest. Waarom ik niet meer ga? Als je rotterdam bin nen komt rijden hoor je "tering-Jood", "pleuris- Jood", "vuile Amsterdammer", je wordt verrot gescholden. Bij Sparta is dat trouwens niet zo. Met Sparta-mensen kun je lollig spreken. Die hebben overigens ook een hekel aan feyenoord. Ik heb met het feyenoord-bestuur een ding mee gemaakt, dat vergeet ik nooit van mijn leven. Ik was destijds nogal bevriend met de schoonva der van Piet Schrijvers. Samen met hem en Joop, die een kroeg op de Amstelveenseweg had, vormden we destijds een driemanschap, altijd lekker peren. We waren, toen kwam ik er nog, een keer bij feyenoord-Ajax toen Joop zei "Ga even mee naar het spelershome". Ik zei dat ik er niet veel voor voelde. Afijn, ze maken me gek en ik ga mee. Ik sta daar dus als Jood zijn de met twee christen-mensen. We krijgen een gesprek met een feyenoord-bestuurslid en die vent begint ineens tegenover ons "van die vuile tering-Joden", waarna Joop die vent bij z'n keel grijpt. Ik zeg "Joop, dichtknijpen die hap". Hij werd er vervolgens door andere mensen vanaf gehaald. Maar je moet niet denken dat er iemand van het feyenoord-bestuur kwam van "sorry heren, wat hier aan de gang is, dat kan niet". Dus ik denk "sterf allemaal". Dat is feye noord, dat is verschrikkelijk. Joden Ik zat laatst bij Twente-Ajax tussen de harde kern van Twente. Ik hoorde "rot-Joden", "pok ken-Joden", "allemaal aan het gas" en sissen, het was verschrikkelijk. Toen zeg ik tegen een Twente-supporter, een jonge jongen, want er zaten alleen maar jonge jongens bij me: "Luister eens, ik ben geen Jood, maar weet jij wat die mensen meegemaakt hebben in de oorlog? Wat jij zegt is verschrikkelijk, dat mag je helemaal niet zeggen". Hij zei daarop "Ach meneer, dat hoort tegenwoordig bij het voetbal". Ik zei toen tegen hem "Nou, als jij vindt dat dat bij het voet bal hoort, sodemieter jij dan maar op". Verschrikkelijk. Kijk, je kan persoonlijk aan iemand een hekel hebben, maar niet om kleur of geloof. Wat dan toch weer positief was bij Twente was dat toen er op een gegeven moment geknokt werd, ze mij hebben beschermd. Want die ouwe lui moesten ze beschermen, terwijl ze wisten dat ik een Ajacied was, want dat had ik ze verteld. Ik vind het leuk en tegelijk rot dat de F-Side de naam Joden als geuzennaam gebruikt. Ik heb zelf een keer bij Willem II - Ajax "Joden, we wor den kampioen" meegezongen. Toen ik thuis kwam en het mijn vrouw vertelde vroeg ze me of ik gek was geworden. Ik zei "Meid, ik was mis schien de enige Jood die er tussen zat, mag ik dan meezingen?" Maar het doet heel veel men sen wel pijn om wat er allemaal met de Joden is gebeurd. Zij vragen zich af waarom iedere keer 'die Joden erbij moeten worden gehaald'. Toch hebben de Joden wel wat met voetbal te maken, er is immers een periJodekampioen. Buitenland Ik ga zoveel mogelijk mee naar het buitenland, al heb ik de afgelopen jaren nog wel wat gemist. De reden hiervan is financieel. Ik ben AOW-er en het kost gewoon zo ontiegelijk veel om iede re keer mee te gaan. Wel ben ik pas nog naar Mallorca geweest. We reden toen met z'n drieën naar Barcelona, dat wil zeggen ik tot de Luxemburgse grens en Hans en Mike de rest. In Barcelona zijn we eerst bij Louis van Gaal op bezoek geweest, waar we gastvrij werden ont vangen. Daarna zijn we met auto en al met de boot naar Mallorca gegaan. Bij het stadion op Mallorca aangekomen parkeerden we de auto bij een ontiegelijk groot Peugeot-bord met lam pen erop en spraken af elkaar na de wedstrijd daar weer te ontmoeten. Ik ben het stadion bin nengekomen en er vervolgens weer uitgesode- mieterd, want ik had geen kaart. Zij, Hans en Mike, hadden er wel één. Verderop heb ik me er echter toch ingeluid en ben er dus toch voor nop ingekomen. Na de wedstrijd ben ik een heel andere uitgang uitgegaan en heb ik het Peugeot-bord niet kunnen vinden. Ik heb daar drie kwartier in de stromende regen rondgelo pen. Een paar Ajacieden die ik tegenkwam, kon- de ajax ster 17

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 17