Margrietfonds als oud-verzetsstrijder. Ik ben oud en verzetsstrijdertje geweest, niet groot dus. Eerst heb ik in Amsterdam ondergedoken geze ten en toen, helaas, in rotterdam. Toch heb ik het daar die paar weken dat ik er was, wel goed gehad. Ik zat bij Giel Bakker, een groot man in het verzet van rotterdam. Hij was een broer van Piet Bakker, die oude schrijver. In rotterdam zijn we verraden. Ik heb toen die verrader van de trap af gesodemieterd en ben met een vriend weg weten te komen. Daarvandaan ben ik aan de zwerf gegaan en uiteindelijk in Friesland terechtgekomen. Dat ging me echter vervelen waarop ik weer naar Amsterdam terugging. Ik ben toen ingetrokken bij fascisten in de Haarlemmermeerstraat, die niet wisten wat ik was. Ik ben in die tijd met goede' papieren voor zaken op reis gegaan. Ik liep overal door, had geen problemen want ik had mijn gezicht mee. Ik had namelijk geen Joods uiterlijk. Begin 1945 werd het me echter te link, met al die razzia's, en ben ik met ongelooflijk goede valse papie ren, met officiële duitse stempels, weer naar Friesland gegaan en heb daar op 15 april de bevrijding meegemaakt. Ik ben Ajax altijd via de krant blijven volgen, Volewijckers was die jaren dè ploeg, maar dat deed geen pijn. Dat had het wèl gedaan als het Blauw-Wit had geweest. De onlangs verschenen negatieve publicaties over het door Ajax royeren van zijn Joodse leden in de oorlogsjaren vind ik klote. Ajax had gewoon geen keus, hadden ze dat niet gedaan Louis en Deetje (foto: Hans) dan hadden ze hun eigen leven op het spel gezet. Simon Kuper, de schrijver van het boek "Hard gras: Ajax, de Joden, Nederland", heeft me bij mij thuis hierover een hele middag gesproken. Hij citeert mij twee keer in zijn boek. Ik was uitgenodigd om aanwezig te zijn bij de officiële presentatie van dit boek in het Olympisch Stadion, heel indrukwekkend alle maal. Ik kwam daar Kuki Krol, de vader van Ruud, tegen. Ik kende Kuki uiteraard, maar heb nooit geweten dat hij in de illegaliteit zat. Hij ver telde mij dat hij in de oorlog veel had samenge werkt met een vent die hij verschrikkelijk onsym- patiek vond en waar hij een vreselijke hekel aan had, maar die in het verzet een zeer groots iemand was: Leo Hom. Kuki zei: "Als je eens wist wat Leo uitgespookt heeft tegen die mof fen, dat is zo groots wat hij tegen ze gedaan heeft. Als mens in het verzet waardeerde ik hem, verder niet.". Leo Hom, helaas overleden, was trouwens een geweldige scheidsrechter. Ik was nogal bevriend met Leo en heb samen met hem in Wilhelmina Vooruit gevoetbald in mijn aspirantenperiode, dus ik kende hem van haver tot gort. Leo kwam bot over voor een hoop men sen, hetzelfde als wat Louis van Gaal heeft. Maar insiders weten hoe Louis van Gaal is. Ik heb een erg goede relatie met hem. Toen we onlangs in Barcelona waren, heeft hij mij geknuffeld als een jonge hond. d a ax s 15

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 15