Eunen gaat diep 1 door mr. Ed Ad van Eunen Tips aan Co Ajax in het jubileumjaar. Tot dusverre echt het jaar van de verrassingen. Terwijl het kader er ogenschijnlijk moeiteloos in slaagt om zich steeds verder van de achterban te vervreemden diende er een nieuwe coach aangesteld te worden. Nadat Jan met z'n ongeïnspireerde elftal bijna een record aantal punten had ver speeld, werd er eindelijk door Kales ingegrepen. De zoektocht naar een nieuwe trainer is normaal een proces waarin kandidaten zorgvuldig tegen elkaar worden afgewogen en waarin echt wordt geluisterd naar de mening van 'adviseur' Johan Cruijff. maar uiteindelijk bleek alles van tevoren al beklonken: Co moest en zou de nieuwe man worden. Co, ons voormalig hoofd opleidingen. Co, de geestelijk vader van TIPS. TIPS: Techniek, Inzicht, Persoonlijkheid en Snelheid. Het model dat door Co in 1993 in het leven is geroepen om de scouting en de jeugdop leiding te optimaliseren. Het resultaat is tot dusver re bekend. De laatste doorgebroken talenten van eigen kweek spelen inmiddels de sterren van de hemel in Italië en Spanje. De generatie Davids Kluivert is bovendien nog gescout door de Maestro zelf. Daarna wordt het moeizaam om nog een door gebroken pareltje te ontdekken. Sterker nog, één van de weinige jongeren in het huidige bejaarden elftal van Ajax, Knopper, speelde tot de hoogste jeugdelftallen aan toe 'gewoon' op varkenoord in rotterdam. Helemaal dramatisch zijn de berichten dat de spaarzame toptalenten die er bij Ajax in de jeugd rondlopen tegenwoordig zonder schroom kiezen voor een contract bij een modale eredivisie- ploeg. Marcel Akerboom, aanvoerder van het Oranje onder de 18 tekende onlangs voor 5 jaar bij Fortuna Sittard en Regilio O'Niel, eveneens jeugd- international, vertrekt naar AZ. De rest is waar schijnlijk doodgescout en speelt plichtmatig met uitermate veel discipline z'n potjes op de Toekomst. Ruimte voor creativiteit of een individuele actie, van oudsher één van de sterkste punten van een echte Ajax-voetballer, is er niet. Alles dient te functione ren binnen een systeem. Jongetjes van tien jaar worden nu tenminste bijtijds volgestopt met tacti sche opdrachten, kunnen ze daar vast aan wen nen. En wie niet luisteren wil, wordt in een weten schappelijk performance-analysegesprek wel even fijn bijgestuurd. Voetbaltrainers als 'koele zakelij ke' managers. Weinig ruimte voor intuïtie. Mijns inziens zou dit de I binnen het TIPS-model moeten zijn. Intuïtie boven Inzicht. Maar ja, da's wel wat moeilijker vast te leggen en in een computermodel te vangen. Laat ik Co nu maar eens volgens zijn eigen model gaan beoordelen, zij het met enige kleine aanpassingen. De TIPS voor Co worden: de ajax s nr. 30 Tactiek: 7 Inzicht/lntuitie: 3 Persoonlijkheid: 5 Strategie: 7,5 Kortom, een krappe voldoende. Ik heb het rapport reeds met Co doorgenomen en besloten is om er, buiten de cijfers om, niet over uit de school te klap pen. Slechts het gangbare beenhakker-percentage van 25% laat ik bij deze uitlekken. Uitgangspunt is dat Co is beoordeeld aan de hand van de Tien Geboden. Daarbij valt meteen op dat bij Co de Cruijffiaanse normen en het respect voor het verle den volledig ontbreken. Daarnaast doet hij wel zijn best om de jeugd door te laten stromen, echter ik zou niet weten uit welke buffer Co de komende jaren wil gaan putten. Maar goed, hij zal z'n oogap peltjes nog wel kennen. Van al de jeugdspelers die dan de bank gaan bevolken moet nog maar gaan blijken of ze over een jaar of zes, zeven op het zelf de niveau staan als de lichting De Boer/Bergkamp nu. Als je jeugdspelers enkel door laat breken om het ongelijk van de Maestro te bewijzen, moet dat ook met resultaten gestaafd gaan worden. Verder heeft Co in het verleden enige jeugdzondes begaan, waaronder de eerste-divisie vondst "de Kerstboom van Co" uit z'n Den Haag-tijd en de bela chelijke strafloop voor de spelers van Willem II na een verloren amateurduelletje. Kortom: ik wil Co nog niet meteen afbranden, maar de nodige scep sis is op z'n plaats en er zal zeker nog wat progres sie geboekt moeten worden de komende periode, anders zal ook bij hem de gangbare Olsen/Wouters behandeling volgen. Anders gesteld: hij zal toch minimaal de resultaten van z'n evenknie Van Gaal moeten gaan evenaren om bij Ajax alle credits te krijgen. Co, succes. En als het succes daar zal zijn ben ik natuurlijk de eerste die hem zal omhelsen. Solis sacerdotibus, Ed Ad van Eunen 11

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 11