Twee maanden vooi ïemielziichtfge Ajax-supporters Aj ax-su p portera- veroordeeld na brand in Irein gevallen op een treinstel dat aan de rand stond opgesteld. De groep splitste zich. Ongeveer tien supporters zouden op de uit kijk gaan staan achter een muur bij het talud, maar hadden al snel door dat dit zinloos was gezien het nachtelijke tijdstip. Vier anderen klommen met bonkend hart de trein in en gingen direct op zoek naar de noodseinen die in de machinistencabine werden bewaard. Noodseinen werden in die tijd vaak op de tramrails gelegd om trambestuurders de stui pen op het lijf te jagen. Het gezochte werd al snel gevonden en verdween direct in de sup- porterszakken. De vier realiseerden zich dat er geen weg meer terug was en overlegden kort over de aanpak. Met een mes werd een stuk uit de bank gesneden en aangestoken. Het schuimrubber vatte maar moeilijk vlam en het smeulende stuk werd teruggestoken in de zitting. Behulpzame handen wierpen uit de toiletten afkomstige papieren handdoek jes en wat oude kranten over het beginnende vuur. Als dieven in de nacht verdween het viertal uit de trein. Opgelucht werden zij begroet door de uitkijkers die zich hurkend achter een muur hadden verstopt. Het was nu zaak om ongezien weg te komen en in kleine groepjes verdwe nen de supporters richting Haarlemmerdijk. In een nabijgele gen snackbar wer den doodgemoe- derd de nodige drankjes en een flink aantal por ties vlammetjes besteld. Smakkend werd met een schuin oog het verloop van de brand gevolgd. Roetdeeltjes dwarrelden door de Haarlemmer straat en de stank deed vermoeden dat de actie tegen de spoorwegpoli tie was geslaagd. Na tien minuten stond de trein van voor tot achter in lichterlaaie en weerklonken de eerste brandweer sirenes. Het werd nu echt de hoog- (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amster damse politierechter heelt giste ren, overeenkomstig de eis van de officier van justitie, vier Ajax-sup- porters van 19 en 20 jaar oud ver oordeeM tot atn gevangenisstraf van twee maanden, waarvan een maand voorwaardelijk. De jongen® zouden in april van dit jaar. na aSoop van de wedstrijd Ajax-Not tingham een treinwagon in brand hebben gestoken, Be schade be- droeg een miljoen gulden. Jk wilde mij eens afreageren op de Spoorwegen antwoordde een vmï dé Amsterdammers toen hem tijden* de zitting werd gevraagd boe hij tot zijn daad was gekomen „We worden ais vee behandeld In treinen waar we naar een wedstrijd gaan. Soms sluiten de controleurs ons op in een wagon. Dan komt er een man met een grote bouvier om te kijken of wij niets beschadigd hebben." Em van de verdachten ontkende Sn de treinwagon te zijn geweest Een andere verdachte bevestigde als getuige zijn verhaal Omdat his eerder het tegendeel bad ver klaard, startte politierechter mr K Hélder een procedure wegens mei- need tegen hem. De raadslieden van de verdachten vonden de eb van d« officier van justitie ie hoog. orndat de Nederlandse Spoorwegen nok ai een schadeclaim van twee ton hij elk der verdachten had m ■- I gentr ste tijd om naar huis te gaan. Morgenvroeg om 10.00 uur zouden Ajax-supporters zich gaan verzamelen voor de kroningsdag. De plaats lag voor de hand: het Centraal Station. Epiloog: Het treinstel brandde volledig uit, de schade bedroeg één miljoen gul den. Maanden later werden vijf suppor ters gearresteerd door de spoorwegre cherche. Zij werden uiteindelijk veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf, waarvan vier weken voorwaardelijk. De Nederlandse Spoorwegen stelde de daders aansprakelijk voor twee ton per persoon. Vier van de vijf personen volgen nog steeds trouw de thuiswedstrijden van Ajax. Marco, al jarenlang als conduc teur werkzaam bij de NS, zit in vak 428. Herman de Kraker zit rustig in vak 119, terwijl de Chinees ergens op de trappen van vak 127 staat. Johan de Dief is afwissend werkzaam als steward en EHBO'er bij één van de F-Side vakken. Eddie Tottenham ten slotte, kon maar niet wennen aan de Arena en probeert er zo min mogelijk nog te komen. de ajax ster nr. 29 67

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 67