van trein 719 Het waren roerige tijden, begin 1980 in Amsterdam. De steeds rumoeriger wordende supporters van de F-Side, die de stad tweewekelijks bij de thuiswed strijden van Ajax op stelten zetten, kregen concurrentie van de steeds actiever worden de kraakbeweging. De rellen eind februari 1980 bij de Vondelstraat waren een voorbo de van hetgeen Amsterdam de daaropvolgen de maanden zou staan te wachten. De Amsterdamse F-Siders volgden deze, m hun ogen hoogst interessante, ontwikkelingen op de voet. Velen stonden letterlijk en vaak zon der enig ideologisch motief, vooraan op de barricaden en haalden hun gram op de m die tijden gehate politie. De radicalisering van de kraakbeweging mistte zijn uitwerking op de supporters niet. Z maart 1980: FC Utrecht - Ajax Amper twee dagen na de gewelddadige her- kraak van de Vondelstraat 72, waarbij 200 ME'ers werden verjaagd en metershoge barri cades werden opgericht, kon de opgedane ervaring al in Utrecht worden uitgeprobeerd. In de oude Galgenwaard bij FC Utrecht Ajax (uitslag 1-2) op 2 maart 1980 gingen F-Siders met losgerukte dranghekken politieagenten met de platte pet te lijf. Een voor die tijd opzienbarende actie, waarbij de toon gezet leek te worden voor de komende maanden. Het Parool "Eerst riepen de Utrechtse supporters de politionele wapenstok over zich af. na de gelijkmaker van FC Utrecht vormde de Ajax-aanhang een verlengstuk van de Vondelstraat. Met een uit het beton getrokken hek voerden zij zelfs een angstaanjagende charge uit die in het nauw gebrachte agenten naar de pistoolholster deed grijpen. Een nieuwe opleving van Ajax voorkwam een langdurige veld slag." De Telegraaf "Het was het sein voor de F-Side om de boel maar eens goed op stelten te zetten. Hele afzettingen werden in de richting van in de haast opge trommelde agenten gesmeten en het mag een wonder heten dat er geen ernstige ongelukken gebeurden." de ajax ster nr. 29 Traditioneel gingen alle remmen een week later bij de thuiswedstrijd tegen feyenoord helemaal los en eind maart in Zwolle tegen PEC ging het er eveneens stevig aan toe. 26 april 1980: FC Den Haag - Ajax Een week voor de tot "Geen woning, geen kro ning" uitgeroepen 30e april was de generale repetitie in Den Haag. Supporters werden met pamfletten opgeroepen om op zaterdagavond 26 april geheel volgens de krakerstraditie gehelmd naar het Zuiderpark te reizen. Het pamflet liet niets aan onduidelijkheid over: het doel was de bezetting van de vijandelijke staantribune op Midden-Noord. Alert politie-ingrijpen verijdelde de snode bezettingsplannen, maar de steeds militanter wordende F-Siders waren haast niet te stui ten. Na een gewelddadig verlopen voetbal avond volgde een orgie van geweld op station Holland Spoor. Met de meegenomen helmen werd in een bliksemactie een groot aantal rui ten van het station ingeslagen. De reactie van de spoorwegpolitie was furieus. Zij deelden in het wilde weg rake klappen uit. Supporters werden over de met glas bezaaide perrons door woest blaffende honden aan meterslan ge lijnen de trein ingedreven. De haat tegen alles wat met de spoorwegpolitie had te maken werd hierdoor zo mogelijk nog verder vergroot. In een rustig verlopen terugreis werd druk nagedacht over hoe de spoorwegpolitie een keer een hak gezet kon worden. 29 april 1980: Ajax - psv Een dag voor de kroning werd de return van de halve finale voor de

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 65