59 Wie in dat seizoen in De Meer kwam, moet gevoeld hebben dat de geest van Johan er nog rond waarde. Vooral omdat Ajax nog speelde volgens de Cruijffiaanse principes. Cruijffiaanse principes "Hoe groter de ruimte, hoe moeilijker het is om aan de bal te komen. Dus moetje de ruimtes klein maken. Je moet voorkomen datje veel duels moet uitvechten. Een pass van een tegen stander is veel gemakkelijker te onderscheppen als de linies kort op elkaar spelen. Ideaal is een team van polyvalente spelers die elk moment van positie kunnen veranderen zonder dat de ploeg er minder van wordt. Daardoor kun je het spel zo variëren dat het net even anders is dan de tegenstander verwacht. Aan de andere kant moet elk team vaste aanspeelpunten heb ben, dat is een kwestie van organisatie. Als je met buitenspelers speelt heb je breedte en diep te in je spel. Dan benut je de ruimte in een optimale organisatie." Meer weten? Vooruit dan maar: "Voor een goede techniek heb je gevoel nodig. Iemand die zestig, zeventig meter loopt, heeft geen gevoel meer. Snelheid is timing. Als je veel loopt loop je ook vaak uit positie. Vrijlopen kost veel minder kracht dan achter een tegenstander aan lopen. In mijn opvatting kan iemand heel goed spelen zonder aan de bal te komen. Bijna alle trainers zetten lopers op het middenveld en een technische speler in de spits. Ik doe het andersom. Op het middenveld is de ruimte klein en heb je techniek nodig, voorin heb je ruimte om te lopen. Het enige wat je moet doen is de verdedigers van de tegenpartij zo min mogelijk ruimte geven. Verdedigers hebben over het algemeen een slechte techniek en moeilijkheden in een kleine ruimte. Wie de techniek mist kan nooit in een hoog tempo spelen. In voetbal is het simpel: Je bent op tijd of je bent te laat. Als je te laat bent, moet je zorgen dat je op tijd vertrekt. Excuses tellen niet. Het gaat erom: waarom kom je te laat? Zie je het niet of was je te ver weg? En waarom? Voetbal is een spel van fouten. Een bal die van je voet afstuit is geen fout. Maar ergens te laat zijn, kan wèl een fout zijn. Een counter ontstaat alleen als jij een fout maakt. Dus zijn er bepaalde normen. Breedtepasses zijn verboden. Vandaar dat er in mijn opstellingen altijd linies zijn. Omdat je de mogelijkheid moet hebben de bal vooruit te spelen, al is het maar één meter. Want dan kan ik balverlies nog goedmaken. Bij een breedtepass die fout gaat, kan dat nooit." Voor wie een beetje oog heeft voor het spel, zijn deze principes hartstik ke logisch. Bestudering van oude videobanden leert dat in het leerproces dat Ajax onder Cruijff's trainerschap doormaak te al deze elementen tot uiting kwamen. Iedere succesvolle aanval komt tot stand doordat de bal steeds vooruit gespeeld wordt, breedtepasses zijn uit den boze. Daarnaast is er alle ruimte voor individuele kwaliteiten, want Johan weet als geen ander dat de mensen juist daarvoor naar het stadion komen. Zijn opvolgers veran derden daar weinig aan, maar zoals gezegd verdween met de Messias ook de magie. lees verder op de volgende bladzijde de ajax ster nr. 29

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 59