de vergeten video Bij het maken van voetbalvideo's gaat veel mis. Ze zijn vaak onevenwichtig. Er worden bijvoorbeeld alleen maar snel gemonteerde doelpunten getoond en geen mooie acties. Een andere fout is dat er onnodig veel aandacht is voor het privé-leven van de voetballer in kwestie, terwijl dat niet ter zake doet. Bovendien zijn er nog veel te veel voetballers die een overzicht van hun carrière op video verdienen en dat nog niet hebben gekregen. Hierbij valt te denken aan bijvoorbeeld Frank Rijkaard. Van een speler als Dani is daar entegen al een band uitgebracht, terwijl zijn carrière nog steeds moet beginnen. Gerald Vanenburg is één van de weinig spelers geweest van wie wel op het juiste tijdstip een eerbetoon op video is gemaakt. Rob Been, toenmalig jeugdsecretaris van Ajax, zegt het treffend: "Grote voetballers worden niet ontdekt, die zijn er. Vanenburg is niet ontdekt, Vanenburg was er." Al voor hij in het eerste van Ajax debuteert, is Gerald Vanenburg een bekende voetballer. Zijn overschrijving van Elinkwijk naar Ajax op 15-jarige leeftijd haalt zelfs de landelijke pers. De voet balwereld weet dat Ajax een groot talent in huis heeft. Na zijn overgang naar Ajax speelt Gerald nog een half jaar in de B-junioren en vervolgens nog een half jaar in de A-junioren. Als Aad de Mos (die het voort durend heeft over Sjerrold) weer een half jaar later hem volgens eigen zeggen niets meer kan leren in het tweede, is Gerald rijp voor het grote werk. Even na zijn zeventiende verjaardag debuteert hij in de hoofdmacht en met achttien jaar is hij een vaste waarde in het eerste team van Ajax. Gerald Vanenburg is dan zo een ongelofe lijk fenomeen, dat het niet meer dan nor maal is dat er een video wordt gemaakt met daarop zijn levensloop en zijn carrière als voetballer tot op dat moment: 'Van straat tot stadion'. Dit moet één van de beste voetbal video's zijn ooit gemaakt. Er wordt een zeer compleet beeld gegeven van de wereld van Gerald Vanenburg. We leren de zeer bij het voetbal betrokken familie Vanenburg ken nen, we zien hem stoeien met zijn dober- mann pinscher en we zijn bijna live bij de contractbesprekingen met Ajax. Opvallend is de tevredenheid van zijn zus, die namens Gerald de contractbesprekingen heeft gevoerd. Voorzitter Ton Harmsen over de contractbesprekingen: "Aan alles hangt een prijskaartje, het gaat niet om de laatste 50.000 gulden". Uiteraard is op de video te zien waarin Gerald nou zo goed is. Hij beschikt over een groot aantal schijnbewegingen en een ongelofelij ke balcontrole, ook slecht aangespeelde bal len brengt hij moeiteloos onder controle. We zien hem dollen met een sparringpartner, waarbij hij de bal opwipt en daarna zijn tegenstander pas seert door de bal over hem heen te spelen. Uiteraard schiet hij ook even achter zijn standbeen langs een penalty in de kruising. Het mooiste doelpunt op de band is er één in een wedstrijd tegen PEC Zwolle. Op 20 meter van het doel raakt hij de bal met zijn voet alsof het een biljartkeu is. De bal verdwijnt met tegeneffect in een perfecte boog achter Piet Schrijvers (toendertijd bekend als 'Het lek van PEC') in het doel. Hoe ging het verder? Gerald vertrok naar psv en werd samen met ronald koeman weken lang voor geldwolf uitgemaakt. Johan Cruijff zei over hem dat hij (o.a. door zijn piepstem) nooit een leidersfiguur zou worden. Gerald kreeg tijdelijk de wind van voren. Wel won hij met psv twee weken na de finale in Straatsburg de Europacup I en behoorde hij tot de elf basisspelers die in de zomer van 1988 het Europees Kampioenschap verover den. Uiteindelijk haalde hij in de laatste jaren van zijn carrière zijn gelijk door als een echte spelverdeler het kleine 1860 münchen naar de top van de duitse bundesliga te spelen. 'Van straat tot stadion' is nog steeds te huur bij de beter gesorteerde videotheek, o.a. bij Videotheek Oosterpark (Eerste Oosterparkstraat 1901. ajax ster nr. 29 57

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 57