Uiteindelijk wint Ajax met 5-1de tegenstander gedemoraliseerd achterlatend. De returnwed strijd twee weken later wordt hierdoor slechts een formaliteit. Enige jaren later beginnen de finesses van het Evangelie zich te openbaren. Het jaar 1969 is een voorteken voor hetgeen komen gaat. Na de gewonnen beslissingswed strijd in Parijs tegen Benfica om een plek in de kwartfinale, strandt het elftal uiteindelijk in de finale op AC Milan. De 1-4 nederlaag is een smet op een seizoen dat internationale erken ning van de Godenzonen oplevert. Twee jaar later komt de grote doorbraak. Vanaf het seizoen 1970-71 draagt Johan Cruijff het Heilige rugnummer 14. Een magisch shirt, wat hopelijk in het jubileumjaar 2000 zal worden gehuldigd als eerbetoon aan Ajax' Zoon. Na achtereenvolgens te hebben afgerekend met Celtic in de kwartfinale en Atletico Madrid in de halve finale, reist Ajax af naar het Walhalla van het voetbal: Wembley. Voor het eerst wordt de Europacupfinale gemarkeerd door een strijd der Griekse Goden. Panathinaikos, algemeen bekend als de meest gluiperige en naar cate- naccio nijgende God, is de tegenstander. Die avond zet Ajax, met in het midden Zijn Zoon, de eerste stap naar de verlossing van de voetbal lerij. De Godenzonen Dick van Dijk en de later diep gezonken Arie Haan tekenen voor de treffers in deze finale. De eerste stap is gezet en Ajax weet dat er nog meer zullen komen. Het seizoen erop, de jaargang 1971/72, werd besloten om de finale in de kuip te laten plaats vinden. Ajax stelt een nieuwe trainer aan: de onervaren Kovacs. Ajax de Grote besluit nog één keer neer te dalen om Kovacs gerust te stellen: "Onder Uw leiding zal het verderfelijke catenaccio door de club die mijn naam draagt definitief verslagen worden. Edoch, daartoe zal U vast moeten houden aan het manifest van uw voorganger. U zult dan met weergaloos voetbal ongeslagen eerst het stadion van de aartsvij and, dan Europa en uiteindelijk de Wereld ver overen. Het record wat U vestigt zal jarenlang ongeëvenaard blijken." Het zweet breekt Kovacs uit na het aanhoren van deze woorden. Echter, de overwinningen rijgen zich aaneen. Het wordt een zegetocht dwars door Europa die uiteindelijk zal eindigen met de tocht naar Jericho: de kuip. De tegenstander Internazionale verschanst zich door plaats te nemen in hun stellingen, om vanuit de loopgra ven te loeren op een counter. Ajax verrast Inter echter volledig door ze te omsingelen en aan te vallen via de flanken. Met buitenspelers, de pro feten Keizer Piet en Sjaak 'Paco' Swart, wordt de Italiaanse verdediging compleet opengere ten. Op het moment dat de muren voldoende afgebrokkeld zijn, slaat Hij, De Verlosser, toe met beide doelpunten. De voetbalwereld in het algemeen en Jericho in het bijzonder, trilt op z'n grondvesten. Zonder geweld maar puur door weergaloos voetbal zijn de muren gesloopt en is de tweede cup in de zomer van 1972 een feit. De internationale vervolmaking volgt een half jaar later als Ajax om de wereldbeker tegen wederom een verdedigingsbolwerk moet aan treden: het Zuidamerikaanse Independiënte. Het worden twee veldslagen. Met name de uit wedstrijd kenmerkt zich door de negatieve spel opvatting van de Argentijnen. Desondanks sleept Ajax een 1-1 uit het vuur met Cruijff als doelpuntenmaker. Tijdens de terugwedstrijd in Amsterdam stelt Ajax orde op zaken en wint met 3-0. De wereldbeker is van Ajax. April 1973. Ajax speelt als Simson met wappe rende manen in een kolkend Bernabeu stadion tegen Real Madrid. Ajax toont zich die avond heer en meester. Het is Gerrie Mühren die de voetbaltempel doet splijten. Eerst neemt hij kort na rust de enige goal van de avond voor z'n rekening, waarna hij op subliem vernederende wijze Madrid de genadeklap toedient door de bal ter hoogte van de Middenlijn vanuit de lucht aan te nemen, een aantal malen op z'n wreef te laten stuiteren om de bal vervolgens dood voor zich neer te leggen. Artistieke klasse die de daaropvolgende winnende finale tot een for maliteit maakt. Juventus kwam voor de statis tiek nog wel naar Belgrado, maar begreep reeds ver voor de wedstrijd dat het geheel kansloos was. Kort nadat het seizoen '73-74 is begon nen verlaat Ajax' Zoon het ouderlijk huis en vetrekt naar Barcelona. Na vijf Spaanse jaren volgt er echter toch een officiële afscheidswed- strijd in Amsterdam. Na de judaskus van wijlen voorzitter Ton 'Pilatus' Harmsen begint Ajax met Cruijff aan een vernederende wedstrijd. Uiteindelijk verliest Ajax met 0-8 van bayern münchen. De kruisiging van JC. Maar ja, wie speelt er nou ook een vriendschappelijke wed strijd tegen duitsers... Na diverse omzwervingen door Amerika en Spanje, keert Cruijff kort voor Kerst 1981 plot seling terug bij Ajax. De terugkeer op aarde wordt opgeluisterd met een klassieke stiftgoal tegen Haarlem. De Maestro geeft z'n visite kaartje af. Ondanks de hand van de Meester 54 de ajax ster nr. 29

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 54