Wim Andriessen Sr., zeven maal afdelingskam pioen en vijf keer landskampioen wordt. De pro feet spreekt veelvuldig, predikt het aanvallende voetbal en voorspelt de komst van het Totaalvoetbal van De Verlosser: "De spil moet weliswaar aandacht schenken aan den vijande lijken midvoor, doch zodra de aanval van zijn partij begint, moet hij mee ten aanval en niet achter rond blijven lopen. Eenieder, naar Hollandsche geaardheid, moet vrij kunnen blij ven spelen en zodoende aan den opbouw van het geheel meewerken. De ploeg in balbezit moet ook kunnen bepalen kort of lang te spe len, wat in essentie bepaald wordt door diege nen die niet in balbezit zijn." In de prille ochtend van de 25e april van 1947 is er een teken aan de hemei. In een kribbe in het nederige Betondorp wordt de Zoon van de God Ajax, Johan Cruijff, kortweg Nummer 14, geboren. Ajax' zoon is vanaf het moment dat de navelstreng wordt door geknipt een uitzonderlijk voetbaltalent. Reeds na drie maanden houdt JC met gemak de speen 14 keer hoog in de kribbe. De derde aartsvader van Ajax is Vic Buckingham, onder wiens leiding De Meer ook wel bekend raakt als Buckingham Palace. Een plek waar Vic zich echt thuis voelt. Op een avond in oktober 1964, als Vic z'n gedachten in z'n kamertje nog eens laat gaan over de kwali teiten van de spelersgroep, ziet hij plotseling een lichtschijnsel van het Logo aan de wand. Het Aangezicht van Ajax spreekt tot hem en Vic krijgt het benauwd. "Vrees niet, Ik ben Ajax en kom U wat brengen in deze donkere tijden." Het Logo vertelt Vic van een manuscript: de Tien Geboden van het Heilige Ajax-voetbal. "Met dit handvat zullen de successen terugkeren. De uit voering zal door Mijn Zoon, De Heilige Nummer Veertien, op zich genomen worden." Vic is per plex en vraagt Ajax: "Uw Zoon? Waaraan kan ik die dan herkennen en wanneer zal dat mogen zijn?" "Mijn Zoon zult U herkennen aan Zijn vol maaktheid." Vic kijkt verbijsterd: "Waar moet ik dan zoeken, Heer?" "Zoekt en Gij zult vinden, gebruik Uw ogen om te kijken en Uw oren om te horen. Hij is nabij." En verdwenen is het licht in de kamer. Vic speurt en speurt en laat op 15 november 1964 De Zoon van Ajax debuteren tegen GVAV. De Zoon scoort het enige Ajax- doelpunt. Het is februari 1965. Na de zoveelste nederlaag op rij is Vie Buckingham volledig ingestort. Zijn vervanger is de vierde aartsvader: Rinus Michels. Hij is de eerste echte Nederlandse hoofdtrainer uit de clubgeschiedenis. In één van z'n eerste dagen bij Ajax besluit Michels om het kantoor van Buckingham maar eens grondig op te gaan ruimen. Tussen tal van scoutingspape- rassen stuit Michels opeens op Het Manuscript: de Tien Geboden van het zuivere Ajax-voetbal. Verbouwereerd leest hij ze door: De dan 36-jarige Micheis begint te stralen. Maar natuurlijk, dit is de weg die we volgen moeten! Op deze wijze zal Ajax de voetbalwereld verlos sen van de extreem behoudende voetbalcultuur van het catenaccio. Over de hele wereld zal de naam Ajax gekend worden en in één adem zal De Verlosser met Ajax genoemd worden. Met een ijzeren discipline wordt de weg naar een reeks internationale successen ingeslagen. Vanaf het aantreden van De Generaal heeft de club bovendien de beschikking over een vaste assistent-trainer: Bobby Haarms. Met een staat van dienst die uiteindelijk meer dan 25 jaar zai gaan beslaan is hij één van de meest trouwe discipelen der aartsvaderen. De eerste signalen dat de Gelofte van Ajax wordt ingelost is als op 7 december 1966 voet- balgoliath Liverpool bij de kleine David Ajax op bezoek komt. Het is die avond mistig in Amsterdam. Vanuit die schimmen ontpoppen zich de contouren van het Nieuwe Voetbal. Door de aanval te kiezen wordt Goliath met kiezel- harde doelpunten nog voor de rust geveld: 4-0. 1. Gij zult het positiespel spelen volgens Cruijffiaanse normen; 2. Gij zult er geen feyenoord-praktijken op nahouden; 3. Gij zult ten alle tijden uw techniek laten prevaleren; 4. Gij zult zoveel mogelijk eigen jeugd laten doorstromen; 5. Gij zult iemand niet onnodig blesseren; 6. Gij zult de punten niet stelen door schwalbes; 7. Gij zult het voetbal ten alle tijde vernieuwen; 8. Gij zult immer met drie spitsen aantreden; 9. Gij zult Ajax nooit verloochenen; 10. Gij zult het verleden net zo koesteren als de toekomst. de ajax ster nr. 29 53

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 53