Eunen gaat diep door mr. Ed Ad van Eunen HET EVANGELIE Het Testament van de Ajax Filosofie In den beginne zweeft de vermaarde Griekse God Ajax de Grote over de prille voetbalwereld en komt tot Floris Stempel, mede-oprichter van het Amsterdamse Union, in een droom. Ajax spreekt tot de man en verhaalt over de princi pes van Ajakos, de stamvader der Ajacieden. "Union zal voortaan naar mijn naam, Ajax, lui steren, en zal altijd technisch, aanvallend en goed uitgerust tegen de gemene tegenstoten der tegenstanders het voetbalspel beoefenen. Het logo zal mijn aangezicht dragen. De spe lers die voor Ajax uitkomen zullen technisch zeer goed onderlegd zijn en als Godenzonen door het leven gaan. Velen zullen voor het nationale team uitkomen en velen zullen inter nationale roem vergaren. Eén van hen zal ech ter de beste van de wereld worden en Zijn komst zal vooraf aangekondigd worden. Op de Dag dat Hij geboren wordt zal aan de hemel van Amsterdam een veertienpuntige ster ver schijnen. Hij zal De Club die mijn naam draagt voorgoed een Goddelijke status verschaffen. Een grote taak ligt op jouw schouders en het nageslacht zal trpts op je zijn. Ga nu maar heen en wees niet bevreesd". Gedreven door de woorden van de Griekse God belegt Floris Stempel op 18 maart 1900 een vergadering en richt, gesteund door Han Dade en Carel Reeser, officieel de Amsterdamsche Foothball Club Ajax op. En Ajax zag dat het goed was. De eerste jaren, waarin aanvankelijk wordt gevoetbald op het terrein aan de Middenweg in de Buiksloterham in Amsterdam-Noord, en later op diverse locaties in de Watergraafsmeer, ver lopen al redelijk succesvol. Echter niet naar volle tevredenheid van Ajax zelve. Hij vindt dat teveel teams met dezelfde tenues spelen en spreekt tot Jack Kirwan, de eerste aartsvader der Godenzonen: "Jack, het rood wit gestreep te shirt zal niet leiden tot succes en zal vervan gen moeten worden om Ajax te onderscheiden. Het Tenue zal er vanaf nu zo uitzien: het Shirt zal bestaan uit een rode kraag, streeploze witte mouwen en een donkerrode baan daartussenin. Mijn Aangezicht dient aan de hartkant gedragen te worden. De broek zal smetteloos wit zijn. De kousen worden eveneens wit, met een rode band aan de bovenkant. Het zal de club die mijn naam draagt een unieke uitstraling geven". Het jaar na de introductie van het nieuwe Tenue wordt meteen promotie naar de eerste klasse afgedwongen. En Ajax zag dat er vooruitgang werd geboekt. De tweede aartsvader in de clubgeschiedenis is Jack Reynolds. Met twee onderbrekingen staat hij in totaal 25 jaar aan het roer bij Ajax. Met onconventionele oefenstof, waaronder krachttrainingen, worden onder zijn leiding de eerste landskampioenschappen behaald. Typerend is het krukje waarop hij steevast tij dens wedstrijden zit. De technisch begaafde en geniale Jan de Natris speelt in die tijd aan de rechterflank. Hij is de eerste profeet die lande lijke roem vergaart en het spel van Ajax zo beheerst alsof hij bezeten is door de Griekse God zelf. Ajax groeit uit zijn vel en ondanks het feit dat reeds een houten stadion gebouwd is, zoekt men naar een nieuwe locatie. Ajax de Grote spreekt tot Jack Reynolds: "Breng de club onder, daar aan de Middenweg, waar het thuis hoort. Het Stadion zal De Meer als naam dra gen en Het Voorland zal tot trainingsveld moe ten worden getransformeerd. Niet ver daarvan daan zal De Verlosser het levenslicht zien. Wees niet bevreesd Jack, Ik zal u leiden en het nageslacht zal met grote trots terugkijken op een glorierijke periode. Bovendien: een tribune zal voor altijd uw naam dragen." In 1930 wordt met de bouw begonnen en in 1934 wordt De Meer feestelijk in gebruik genomen. Het is mid den in de Gouden Jaren dertig, waarin het uit eindelijk, onder leiding van de tweede profeet 52 de ajax ster nr. 29

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 52