Vanaf het moment dat Ajax in de Watergraafsmeer ging voetballen troffen de fans elkaar in café Frankendael. Aan het eind van de Eerste Oosterparkstraat vinden we het Oosterpark, waar Fred Grim heeft leren keepen (hebben we dat ook weer gezien). We gaan weer eens op huis aan en dat doen we natuurlijk over de Linnaeusstraat en de Middenweg. Uiteraard komen we hier nog vol doende bezienswaardigheden tegen. Wie wil kan op de Polderweg naar voormalige LTS Don Bosco gaan kijken. Louis van Gaal was hier docent lichamelijke oefening voor hij trainer werd. Op de Middenweg nummer 25 had vroe ger Hennie Cruijff één van zijn filialen. De nooit doorgebroken Winnie Haatrecht stond hier als verkoper in de zaak. Bij Ajax kwam hij niet verder dan vijf wedstrijden in het eerste. Ter hoogte van het Christiaan Huijgensplein vin den we de plek waar Ajax in de zomer van 1907 naartoe verhuisde. In feite lagen de twee velden van Ajax op de plek, waar nu Albert Heijn zijn centjes verdient. In 1911, toen Ajax populair begon te worden, werd op deze zelf de plek voor het eerst iets neergezet wat op een stadion leek. In 1934 was Ajax zodanig uit zijn jasje gegroeid dat verhuizing opnieuw noodzakelijk werd. Bovendien had de gemeente plannen met de grond. In 1996 her haalde de geschiedenis zich en de ironie wil dat het besluit tot bebouwing van de plek waar toen nog De Meer stond, is genomen in het stadsdeelraadkantoor boven de Albert Heijn. Op het laatste stukje Middenweg kunnen we nog één keer doen alsof we de gang naar De Meer maken. Alleen gaan we rechtsaf waar we vroeger linksaf gingen en gaan we naar Het Praathuis in plaats van naar De Meer. Het voltallige Ajax-bestuur en aanverwant schorem is uitgesloten van deelname aan deze tocht. Fietsenstalling bij De Meer We vervolgen onze weg door de Utrechtsestraat en rijden over het Fredriksplein, Westeinde en de Gerard Doustraat in de richting van de Ferdinand Bolstraat. Daar vinden we op nummer 89 de eerste vestiging van waaruit Rob Cohen een waar imperium aan Febo's wist op te bouwen. Op de hoek van het Sarphatipark en de 2e Van der Helststraat vinden we de audiozaak van Werner Schaaphok. Hij speelde van 3 mei 1959 tot 2 mei 1965 148 wedstrijden voor Ajax waar in hij één keer scoorde. Al voor hij bij Ajax aan klopte had hij een bizarre levensloop achter de rug. Hij werd geboren uit duitse ouders en later, na hun scheiding, door zijn vader naar Parijs ontvoerd. Daar werd hij door zijn stiefvader weerweggehaald en naar Nederland gebracht. Hij stond bekend als een verdediger die een voudig en sober verdedigen tot kunst had ver heven. Door veel één keer raken en het inleve ren van de bal bij de juiste man was hij zo'n speler die een heel elftal beter liet draaien. We rijden de Ceintuurbaan af en begeven ons rich ting Oost. Fred Grim leert voetballen in het Oosterpark in Oost 48 de ajax ster nr. 29

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 48