w« Ai alweer iets te lang geleden. Op het Klein Gartmanplantsoen vinden we nog de uitgaansge legenheden Raffles en Palladium, waar regelmatig (ex-)Ajax-spelers gespot kunnen worden. De Leidsestraat was na het winnen van de Europacup II het toneel van zeer hevige rellen. O.a. de ABN-vestiging en sportzaak Accent Sport moesten het ontgelden. Het commentaar achteraf van politiewoordvoerder Klaas Wilting: "Ratten waren het, geen voetbalsupporters". Graag wijzen we ook nog even op het filiaal van Hennie Cruijff dat zich op nummer 75 bevond. Feestje in Krasnapolsk Op een steenworp afstand van de Leidsestraat ligt het Spui met boven de pianowinkel het geboortehuis van onze eminente voorzitter Michael van Praag. We fietsen verder over de Nieuwezijds Voorburgwal tot we bij Café Karpershoek zijn. Van oudsher is dit café een plaats waar reizigers van en naar Amsterdam hun dorst les ten en wachtten op vertrek per trein. Voor supporters was het vóór de combiregeling een vast afspreek- punt wanneer Ajax een uitwedstrijd moest spelen. We draaien de Prins Hendrikkade op. In 1980 was dit, en dan vooral het gedeelte aan de andere kant van het Damrak, het toneel van krakersrellen. Met name rond de kroning van Beatrix was er sprake van een orgie van geweld. Op de Dam zie je aan de linkerkant het Krasnapolsky. In het verleden vierde Ajax hier in besloten kring kampioensfeesten. Aan de andere kant zie we op de hoek van de Kalverstraat op nummer twee de plek waar de offi ciële oprichting van Ajax heeft plaatsgevonden. Er is echter niets wat daar nog aan herinnert. Zelfs geen plaquette aan de muur. We fietsen over het Rokin en in de Reguliersbreestraat aangekomen, ontwaren wij tegenover Tuschinski een vestiging van het inmiddels failliete Planet Hollywood. In betere tijden zat hier Automatiek Ruud Krol, bekend vanwege de hier op het menu staande frikadillen (Ajax en de kunst van het voetballen, Nico Scheepmaker, blz. 132). Frikadillen waren natuurlijk gewoon frikadellen, al is het mysterie rond deze spelfout tot op de dag van vandaag onopgelost gebleven. Het overbekende Rembrandtsplein is als vanzelfsprekend ook een verzamelplaats voor sup porters. We rijden nog even langs Sinners. Deze discotheek, waar altijd veel BN'ers zijn te spotten, verwierf in 1997 landelijke bekendheid dankzij Patrick Kluivert en - wie kent haar nog - Mariëlle Boon. Ie rijden het Damrak op. Een andere optie zou een rond- je over de wallen zijn en wel omdat de bekende Ajax-fan Ron Brandsteder een hoogfrequent bezoeker is van dit deel van de stad. Dit valt onder andere te lezen in de roman Vals Licht van Joost Zagerman. Anonieme bronnen vertellen zelfs dat Ron aan poep- en plasseks zou doen. En wij weten wel hoe het is met dat soort geruchten: waar rook is, is vuur. Om te voorko men dat we problemen krijgen met de Heli's Angels of de Kroatische maffia gaan we niet over de wallen. Bovendien zullen we anders mogelijk een groot deel van de mannelijke deelnemers kwijtraken. Toch maar over het Damrak dus. an het begin van de Utrechtsestraat vinden we kop nummer 6 Het Wapen van Amsterdam. Tot voor kort was dit het in heel Amsterdam bekende café Bobby Haarms. De man behoeft natuurlijk geen verdere toelichting. Wie meer wil weten verwijzen we naar het boek "Tussen hemel en hok, Bobby Haarms en zijn Ajax" van Raymond Bouwman en Michel Sleutelberg. de ajax ster nr. 29 47

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 47