rnmm f™*"" JU Een bekend tafereel na wedstrijden in het Olympisch Stadion was het gooien met de zit kussentjes Omdat we toch bezig zijn ook nog maar een paar herinneringen aan legendarische wedstrijden. Zoals de op 19 april 1995 gespeelde wedstrijd Ajax- bayern münchen (uitslag: 5-2) met het fantastische doelpunt van Finidi en de even zo fantastisch lopende aanval die eraan vooraf ging. Of Rob Witschge die op een doorweekte grasmat eric gerets gek maakt en scoort tijdens Ajax - psv (8 oktober 1988, uitslag: 2-0). De avond van Tarik Oulida die op woensdag 7 december 1994 als een magistrale spelverdeler Ajax naar een 2-0 zege op AEK Athene leidt en zelf beide doelpunten maakt. Marco van Basten die met een knappe sliding de bal verovert, een verdediger uitspeelt en met een stiftje joop hiele verschalkt en daar mee Ajax - feyenoord in het seizoen '83- '84 op 8-2 bepaalt. Zo zijn er nog vele andere legendarische wedstrijden, maar het wordt nu echt tijd om verder te gaan. We doen net of Ajax kampioen is geworden en fietsen terug over de Amstelveenseweg en een stukje van de Overtoom. Aan het eind van het seizoen '93-'94 werd Ajax in de wed strijd tegen Heerenveen kampioen en begaf een enorme mensenmassa zich langs deze route naar het Leidseplein. We gaan echter niet verder de Overtoom op dan tot de Saxenburgerstraat, want hier staat het geboortehuis van Ajax' mede oprichter Han Dade. Het is dan ook niet verwonderlijk dat in deze buurt al vóór de officiële oprichting een aantal schooljon gens onder de naam Ajax voetbalde. Niet ver hiervandaan speelden zij o.a. in het niet meer bestaande Willemspark en Aapjesland'. We fietsen door het Vondelpark naar de RC. Hooftstraat. Frank Rijkaard heeft hier gewoond na zijn terugkeer uit Milaan. Verder is dit de straat van fijne vent Rolf Leeser (op num mer 117) die het oude Ajax-embleem zo gruwelijk mishandeld heeft en sjieke kle dingzaak Oger (op nummer 81en ont houdt: "ook Ajax is dressed for success, by Oger"). We steken nog even door naar het Museumplein. Wie in de richting van het Concertgebouw kijkt, kan zich onge twijfeld weer herinneren hoe Louis van Gaal hiervoor 100.000 mensen na de finale in Wenen een act opvoerde ("We zijn de beste...") waar heel Nederland later schande van sprak. Louis zou een gevaarlijke volksmenner zijn en had hier in de ogen van de pers zijn hand over speeld. Voor wie het weten wil: achter het Museumplein staat in de Gabriël Metsustraat Scholengemeenschap Sweelinck, de middelbare school waar Frank Rijkaard de HAVO doorliep. Bij de viering van het kampioenschap in het sei zoen '90-'91 waren het vooral Richard Witschge en Brian Roy die al rappend en beatboxend voor opgingen in de feestvreugde Na de Hobbemastraat fietsen we over de Singelgracht naar het Max Euweplein. Na de wedstrijd tegen Volendam waarin Ajax in het seizoen '94-'95 kampioen werd, braken hier kort na de huldiging relletjes uit, waarbij alle ruiten in gingen en de winkels binnen de kortste keren uitverkocht waren. Het spreekt vanzelf dat we onze route vervolgen over het Leidseplein en langs de Stadsschouwburg, ledereen heeft hier vast wel eens staan juichen voor het zoveelste kampioenschap, maar helaas is de laatste keer de ajax ster nr. 29

Fanzine De Ajax Ster (1996-2001) | 2000 | | pagina 46